BRATISLAVA - Americký prezident George Bush prijme premiéra Mikuláša Dzurindu v Bielom dome, v prípade ak mu lekári nezakážu letieť, v nie príliš štandardnom termíne - iba tri mesiace pred slovenskými parlamentnými voľbami. Podľa viacerých domácich i zahraničných zdrojov je to od Bushovej administratívy neobvyklé, hoci nie úplne výnimočné.
Podľa informácií SME sa o Dzurindovej ceste do Washingtonu začalo rokovať v čase minuloročného summitu Bush - Putin v Bratislave a termín návštevy sa už potom pre predčasné voľby nemenil. Návrh na 13. marec prišiel od Bushovej administratívy. V tom čase išlo o hraničný termín, ktorý by ešte bol v súlade s nepísanými protokolárnymi zvyklosťami Bieleho domu - že prezident USA neprijíma vysokých zahraničných predstaviteľov pol roka pred voľbami v ich materskej krajine, aby sa predišlo podozreniam, že chce voľby ovplyvniť. Keby sa slovenské voľby konali v riadnom čase 16. septembra, návšteva by sa uskutočnila šesť mesiacov a tri dni pred nimi.
Pre voľby sa návšteva skráti
Dzurindova administratíva zatiaľ podrobnosti o návšteve nezverejnila, malo by však ísť iba o návštevu Washingtonu. Počíta sa aj so schôdzkami s niektorými členmi kongresu. Podľa informácií SME sa pôvodne počítalo s dlhšou návštevou, ale práve pre skoršie voľby sa program nakoniec skrátil a znížil sa aj počet ministrov, ktorí mali premiéra sprevádzať. S Dzurindom poletí aj podpredseda parlamentu Béla Bugár, ktorý by sa mal zúčastniť aj na schôdzke s Bushom. Premiér už oznámil, že sa v USA bude snažiť pomôcť zmierniť vízový režim Spojených štátov voči Slovensku.
Dzurindova administratíva sa vraj usilovala aj o prijatie premiéra na Bushovom ranči v Texase, čo by mohlo dať návšteve punc výnimočnosti. Na ranči Bush prijal napríklad Vladimira Putina alebo Tonyho Blaira. Stretnutie v Bushovom súkromnom sídle sa však neuskutoční.
Posun s vízami Dzurindovi pomôže
Samson zrušenie víz do USA v najbližšej budúcnosti neočakáva, no Bush by podľa neho napríklad mohol vyhlásiť, že sa osobne zasadí za to, aby sa o nich začalo v USA vážne diskutovať.
Práve víza do USA sú podľa Samsona pomerne zaujímavou témou pre potenciálnych Dzurindových voličov. Ak by sa premiérovi podarilo presvedčiť verejnosť, že sa vďaka nemu rozprúdila v USA vážna debata o zrušení víz pre Slovákov, mohol by získať body najmä u mestských a mladších voličov, navyše aj spomedzi prívržencov Smeru. "To by boli konkrétne výsledky. To už nie je iba nejaký diplomatický akt stretnutia sa amerického prezidenta, ktorý je na Slovensku neobľúbený, so slovenským premiérom, ktorý nie je o nič obľúbenejší."
Premiér návštevou môže len získať
Bush patrí na Slovensku medzi nepopulárnych politikov. Podľa prieskumu amerického German Marshall Fund nemá amerického prezidenta v obľube 59 percent ľudí na Slovensku, podľa prieskumu agentúry Markant je pre viac ľudí zárukou demokracie Vladimir Putin. Podľa sociologičky Oľgy Gyárfášovej by však návšteva "nemala byť vnímaná v kontexte imidžu prezidenta Busha, ale v kontexte veľmi dobrých vzťahov medzi USA a Slovenskom".
Politológ Miroslav Kusý si myslí, že stretnutie Dzurinda - Bush bude mať na popularitu premiéra skôr pozitívny vplyv, hoci americký prezident u nás populárny nie je. "Je to zahraničný predstaviteľ číslo jeden, takže sa to bude považovať za symbol istého vyznamenania."
Bývalý slovenský veľvyslanec v Spojených štátoch Martin Bútora neočakáva od návštevy výraznejšiu zmenu politiky USA k vízovej povinnosti. Skôr si myslí, že prípadná zmena prístupu Washingtonu sa bude týkať viacerých stredoeurópskych krajín.
Experti: Termín hovorí o dobrých vzťahoch
Expert na amerických prezidentov Steven Hess z Brookings Institution hovorí, že prijatie premiéra Mikuláša Dzurindu v takomto termíne, krátko pred voľbami, nie je úplne obvyklé, vyjadruje však vzťah medzi slovenským premiérom a prezidentom USA. "Nie je to také výnimočné. Stáva sa to relatívne často, v žiadnom prípade to nie je náhoda," povedal SME. "Nie je prekvapením, že prezident pozve lídra, ktorý podporoval americkú politiku. A stáva sa to aj počas kampane. Načasovanie návštevy, typ vyhlásení, prejavy priateľstva, to všetko je znakom vzájomných vzťahov medzi politikmi," myslí si Hess.
Svetové médiá si návštevy politikov v čase kampane v Bielom dome všímajú. Pozastavili sa napríklad nad minulotýždňovým stretnutím s talianskym premiérom Silviom Berlusconim, ktorého čakajú voľby už o mesiac. (kos)
Autor: MIROSLAV KERNMATÚŠ KOSTOLNÝ, sp