Pomätený Habibi chcel upútať pozornosť na vlastné problémy podpálením kostola. FOTO - REUTERS |
V piatok večer prerušili všetky izraelské televízie tradičné sviatočné vysielanie a priniesli živé spravodajstvo z Nazaretu. Izraelčania tak mohli vidieť niekoľko stoviek moslimských a kresťanských obyvateľov mesta, ktorí obkľúčili Kostol zvestovania a pokúšali sa do neho dostať cez kordón izraelských policajtov. Z kostola chceli vytiahnuť troch ľudí.
Tí sa predtým pokúsili prskavkami a kanistrom s benzínom podpáliť kostol, ktorý stojí na mieste, kde podľa kresťanskej tradície archanjel Gabriel zvestoval Márii narodenie Ježiša. Trvalo niekoľko hodín, kým sa dav rozišiel a polícia mohla z mesta vyviesť muža a dve ženy. Preventívne ich obliekla do policajných uniforiem.
V sobotu bol Nazaret opäť na nohách: mestom spolu pochodovali moslimovia a kresťania. Na plagátoch mali napísané: Izrael živí nenávisť. Útok odsúdili arabské strany aj lídri Hamasu. Dezignovaný premiér Ismail Hanija ho označil za výsledok "izraelskej kultúry nenávisti, ktorá útočí na moslimov a kresťanov". Izraelská ministerka zahraničia Cipi Livni zase volala do Vatikánu a pokúšala sa celú záležitosť vysvetliť.
Z incidentu, ktorý bol podľa izraelskej polície dielom psychicky chorého muža a jeho ženy a dcéry, sa stal škandál. Izraelský premiér Ehud Olmert obvinil predstaviteľa arabských politických strán, že sa snažia z udalosti vytĺkať politický kapitál, tí mu zase odpovedali, že jeho "mozog je zasiahnutý rasizmom."
Útočník - Chaim Habibi zase vysvetľoval, že nechcel útočiť na kresťanov ani na moslimov. V kostole si len riešil svoj problém. Habibi a jeho žena Viloet, ktorá je kresťanka, sú známou firmou na úrade starostlivosti o deti. Sú bez peňazí, práce a obaja majú psychické problémy. V minulých dňoch im úrady odobrali dve neplnoleté deti, lebo boli značne zanedbané a nechodili do školy.
Habibiovci sa už pred rokmi pokúsili získať politický azyl u Jásira Arafata, zabarikádovali sa v Kostole Narodenia Pána v Betleheme a tvrdili, že na palestínskych územiach im je lepšie. Podľa znalcov extrémistických skupín nepatria Habibiovci k žiadnemu ultrapravicovému židovskému zoskupeniu. "Sú to len blázni. To, že si vybrali kostol, súvisí s tým, že vo svojom zúfalstve si vyberajú miesto, o ktorom vedia, že pritiahne pozornosť," vysvetľoval televízii Channel 10 policajný psychológ.