"Za poslednú dekádu, odkedy bol Lukašenko zvolený za prezidenta, podľa medzinárodných štruktúr OBSE, Rady Európy či EÚ, ani jedny voľby v Bielorusku nemali nič spoločné s definíciou slobodných, spravodlivých a demokratických volieb, a inak to nebude ani tentoraz," povedal SME Manaev.
Jeho Nezávislý inštitút socio-ekonomických a politických štúdií minulý rok v apríli bieloruské orgány zakázali podobne ako desiatky ďalších mimovládnych organizácií. Napriek tomu jeho inštitút funguje zo susednej Litvy a ako združenie súkromných osôb naďalej pripravuje analýzy a prieskumy verejnej mienky v krajine.
"Všetky okolnosti, od nedávneho zbitia prezidentského kandidáta, cez zloženie volebných komisií až po prístup k médiám, nasvedčujú tomu, že voľby nesplnia demokratické štandardy. Na to, aby mohli byť voľby spravodlivé, musia byť v krajine vytvorené rovné podmienky, a to sa v Bielorusku nedeje," hovorí Manaev.
Ako najplastickejší príklad uvádza zloženie volebných komisií. Z počtu 25-tisíc členov volebných komisií, opozícii alebo zástupcom občianskeho sektoru patrí menej ako desať miest. V médiách má bieloruský prezident Alexander Lukašenko neobmedzený priestor. "Sám sa dobrovoľne vzdal možnosti objaviť sa na televíznej obrazovke počas oficiálnej kampane, aký to má však význam, keď celý zvyšok času, nielen teraz, ale celé roky, patria len jemu," rozpráva Manaev. Minulý piatok, keď šéf špeciálnej zásahovej jednotky zbil opozičného prezidentského kandidáta Alexandra Kazulina, Lukašenko rečnil v štátnej televízii vyše tri hodiny.
Podľa nezávislých prieskumov, na ktorých sa podieľal Manaevov inštitút, má Lukašenko napriek povesti diktátora v zahraničí stále vysokú podporu. "Za posledný rok mu dokonca stúpla o desať percent," hovorí Manaev. Podľa februárového prieskumu by ho volilo 58 percent, spoločnému kandidátovi demokratickej opozície Milienkievičovi by dalo hlas 20 percent voličov. "Ešte v septembri pritom Milinkieviča poznali len 1 až 2 percentá Bielorusov," hovorí Manaev.
Práve fakt, že opozícia začala oslovovať širšie publikum a finančné zdroje na zvyšovanie platov sa začali zužovať podľa Manaeva motivovali Lukašenka na vyhlásenie volieb o štyri mesiace skôr oproti plánovanému termínu. Lukašenkovu vysokú popularitu zdôvodňuje najmä stabilnou ekonomickou situáciou a štátnou propagandou. "Bohužiaľ, väčšina ľudí v Bielorusku nevie, čo sa v krajine v skutočnosti deje."