Koloman Kertész Bagala, LCA Publishers Group, Bratislava 2006
V Mačacej krajine, ktorá nápadne pripomína tú ľudskú, žijú kocúri a mačky. Svojím správaním sa podobajú človeku ako vajce vajcu. Cestujú vlakmi, venujú sa cyklistike, opravujú topánky a vo voľnom čase pozerajú televízor. Kto má rád magický rozprávkový svet, nevtieravý humor a grotesku, Mačaciu krajinu si určite zamiluje. Vyšla prvýkrát v roku 1986 a vyvolala zaslúžený záujem verejnosti.
Eugen Gindl: Piknik na lietajúcom koberci
F. R. & G., Bratislava 2005
"Dnes je veľmi rozšírené surfovanie s kamerami po všetkých hodvábnych a iných viac-menej vábnych cestách," píše v doslove tejto knihy básní Ján Litvák. "Málokto má však dar ísť po ceste vlastnej spôsobom dobrodružným a rozprávať o všetkom, čo vidí, v pôvodnej reči zážitku. Pri veršoch Eugena Gindla môžeme nadobudnúť pocit, že ide o modernú poéziu pochádzajúcu z čias minulých."
Ján Grexa: Malé dejiny jednej slovenskej rodiny
Q111, Bratislava 2005
Historik a univerzitný profesor Ján Grexa sa popri svojom povolaní pohybuje už vyše troch desaťročí aj v slovenskom humore. V tejto knihe sa odráža od svojej profesie a cez satiricko-humoristickú optiku podáva na príbehu Bélu Tótha a ľudí jeho okolia genézu "malého slovenského človeka" od roku 1939 až po "žeravú" súčasnosť. Béla Tóth reprezentuje typ človeka, ktorého cieľom je byť hore v každom režime.
Frank Schätzing: Pomsta oceána
Ikar, Bratislava 2006, preklad Elena Linzbothová, Lucia Čižmáriková a Tibor Hrozáni
Austrálske pobrežie obliehajú záľahy prudko jedovatých medúz. Veľryby priplávajú ku Kanade s niekoľkotýždňovým meškaním a správajú sa nezvyčajne agresívne. Medzitým sa nájdu na dne mora zvláštne červy s mocnými čeľusťami, ktoré sa zavŕtavajú do morského dna. Biológ Sigur Johanson tuší, že tieto anomálie nie sú len radom kurióznych náhod: niečo obracia život v mori proti ľudstvu.
Julien Cohen-Solal: Naše dieťa
SPN - Mladé letá, Bratislava 2006, preklad Alica Würsterová, Lívia Slavkovská a Eva Kýšková
Rozsiahla kniha sa zaoberá všetkými okolnosťami v živote dieťaťa od prenatálneho obdobia až po vyšší školský vek. Prvá časť prináša všeobecnejšie informácie o starostlivosti o dieťa v rôznych obdobiach jeho veku, v ďalších sa podrobne rozoberajú najrozličnejšie detské ochorenia, očkovania, psychologické problémy detí a niektoré typické problémy v škole. V závere sa autor stručne zmieňuje o zvláštnych okolnostiach života.
Antoine Compagnon: Démon teórie
Kalligram, Bratislava 2006, preklad Jana Truhlářová
Kniha Antoina Compagnona Démon teórie je polemickou úvahou okolo najzákladnejších (a najkonvenčnejších) tvrdení existujúcich v chápaní literatúry od jej počiatkov po koniec 20. storočia, ako sú napr. literatúra ako podstata, svet ako sujet diela, autor ako hlavná autorita, dávajúca textu zmysel, literatúra ako zlatý fond najvýznamnejších autorov.
Filmová ročenka 2004
Slovenský filmový ústav, Bratislava 2006
Dvojjazyčná slovensko-anglická publikácia komplexne informuje o slovenskej kinematografii a audiovízii za rok 2004. Nachádzajú sa v nej o. i. kapitoly Kalendár filmových udalostí, Slovenská filmová tvorba a videotvorba, Filmová a televízna fakulta VŠMU, In memoriam, Domáce a zahraničné ocenenia slovenských filmov, tvorcov a inštitúcií, Filmová distribúcia na Slovensku či Filmové publikácie a periodiká. Nechýba ani adresár subjektov či bibliografický súpis článkov o slovenských filmoch z domácich a zahraničných periodík.
Mariana Slanská: Tóny v trní
Eroika, Praha 2005
Výnimočne rozsiahly román písaný striedavo po slovensky, rómsky a česky nás vracia do tŕnia spoločenských pomerov posledného desaťročia totalitného systému v Československu. Príbeh trojice žien, ktoré sa náhodou stretli v detstve a ktorých osudy sa prekrížili po dvadsiatich rokoch, je pútavým obrazom konfliktov medzi uniformným životom a potrebami srdca a duše, medzi racionalitou a emocionalitou. (ba)