Ak cestujete po Slovensku, je vo všeobecnosti lepšie tankovať na čerpacích staniciach v oblastiach s vyššou nezamestnanosťou či nižšou kúpnou silou. Nižšie sú tu zväčša ceny. Ak je v blízkosti konkurenčná čerpacia stanica, o to viac. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Otázniky okolo Iránu vyhnali ceny suroviny na zhruba 64 dolárov, rafinérie po celom svete musia reagovať zdraženímBRATISLAVA - Po minulotýždňovom miernom zlacnení nafty a niekoľkohalierovom zdražení benzínu pôjdu ceny motorových palív na Slovensku opäť hore. Nafta zo Slovnaftu odo dneška zdražie v priemere o 60 halierov, cena benzínov zostane nezmenená.
Keďže Slovnaft je dominantným hráčom, jeho ceny sú smerodajné aj pre väčšinu jeho maloobchodných konkurentov. Podobné zdraženie nafty preto možno očakávať aj na ostatných čerpacích staniciach.
Zvyšovanie cien kopíruje minulotýždňové zdražovanie ropy a ropných produktov na svetových trhoch, keď v piatok barel (159 litrov) suroviny stál bezmála 64 dolárov. Od polovice februára tak ropa zdražela už o štyri doláre. Jej ďalšie zdražovanie by však mohli zastaviť vyjadrenia členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), ktorí chcú zachovať ťažbu na súčasnej úrovni.
O ďalších cenách ozhodne Irán
"Členovia OPEC-u pravdepodobne zachovajú ťažbu ropy na doterajšej úrovni, pretože zníženie produkcie v Nigérii a možné sankcie proti Iránu udržia cenu na 60 dolároch za barel," myslí si analytik spoločnosti Colosseum Marcel Jebavý. Definitívne rozhodnutie OPEC zverejní za dva dni na svojom viedenskom zasadnutí.
Analytik spoločnosti Fimex Capital Marcel Haniš si myslí, že pri ďalšom pohybe cien ropy rozhodne, ako sa vyvinie spor o iránsky jadrový program. Ak Bezpečnostná rada OSN uvalí na Irán sankcie, môže krajina ako odvetu znížiť ťažbu. "To by mohlo ceny ropy vyhnať na maximá," povedal Haniš. Vlani to bolo 71 dolárov za barel, tento rok sa cena zatiaľ dostala najvyššie na 65 dolárov začiatkom uplynulého mesiaca. Slovnaft svoje ceny upravuje najmä podľa cien ropných produktov na rotterdamskej burze, no tie sú s cenou ropy bezprostredne previazané.
Na OPEC tlačí Venezuela
Dôvodom vysokých svetových cien ropy, ktoré sa držia nad 60 dolármi za barel, sú podľa predstaviteľov OPEC-u obavy o jej dodávky pre spor o iránsky jadrový program, ale aj pre útoky militantov na ropné zariadenia v Nigérii. Pre väčšinu krajín ropného kartelu je terajšia cena ropy dostatočne vysoká, a preto nebudú upravovať produkciu.
Už pred dvomi týždňami Alžírsko a Indonézia oficiálne oznámili, že svoju produkciu skôr zachovajú. Kvóta by sa nemala znížiť ani podľa Saudskej Arábie, Kuvajtu, ba ani podľa Iránu. "OPEC by nemal prijať žiadne rozhodnutie, ktoré by mohlo viesť k poklesu ťažby ropy, pretože by to viedlo k prudkému rastu jej ceny," vyhlásil saudský minister pre ropu Ali al-Naimi. V podobnom duchu sa vyjadril aj zástupca Iránu v OPEC-u Hossein Kazempour Ardebili a kuvajtský ropný minister šejk Ahmad al-Fahd al-Sabah dodal, že "Kuvajt je za udržanie produkcie, aby sa stabilizovali ceny".
Cena ropy sa zdá príliš nízka Venezuele. Krajina preto chce svoju produkciu znížiť. Tamojší minister energetiky vyhlásil, že by OPEC mal obmedziť produkciu o pol milióna barelov denne. Venezuela, ktorá by rada zvýšila svoje príjmy z predaja ropy, tlačí na kartel, aby znížil svoju produkčnú kvótu na 28 miliónov barelov denne.
(dc, sita)
Priemerné ceny palív v Európy
Krajina Natural 95 Natural 98 Nafta
Slovensko 39,20 41,20 41,30
Česko 36,48 41,82 37,40
Maďarsko 38,37 39,68 38,30
Rakúsko 39,01 40,87 36,41
Poľsko 36,39 38,64 36,00
Nemecko 46,81 47,56 41,24
Prepočty v Sk Zdroj: Stellacentrum, natankuj.sk