"Žiadne atómové zbrane mullahom", hovorí jeden z transparentov s odkazom na teheránsku vládu islamských duchovných na demonštrácii iránskej opozície počas zasadnutia MAAE vo Viedni. FOTO - SITA/AP |
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) odvčera vo Viedni rozhoduje, ako razantne odpovie na neústupčivé presvedčenie Iránu, že má právo na jadrový program.
Do médií už unikla podstata správy, ktorú organizácii predloží šéf agentúry Muhammad Baradej. Jej znenie sa stále dolaďuje a vo Viedni beží niekoľko zákulisných diplomatických iniciatív.
Správa o jadrovom programe Iránu by mala ísť podľa nateraz platného plánu do Bezpečnostnej rady. Baradej však včera naznačoval, že to možno nebude potrebné, lebo vo Viedni sa rodí nová dohoda.
To by potvrdzovalo starú iránsku taktiku. V momente, keď Iránu hrozia reálne problémy, je ochotný rokovať. Tak získava čas a rozdrobuje jednotu medzinárodného spoločenstva.
Americký veľvyslanec pri OSN John Bolton naopak tvrdí, že Irán musí pykať za svoju politiku a reakcia Bezpečnostnej rady by mala byť urgentná. Teherán sa zasa vyhráža, že posunutie jeho kauzy do Bezpečnostnej rady len urýchli rozvoj jeho jadrového programu.
Podľa agentúry AP sa v Baradejovej správe, ktorá koluje po úradoch atómovej agentúry, píše, že Irán začal napúšťať urán do centrifúg, komplikuje prácu inšpektorov a neplní všetky ich požiadavky. Je v nej aj to, že nie je úplne jasné, či Irán jadrový program využíva na mierové alebo vojenské účely.
Na základe definitívneho znenia správy sa mocnosti budú rozhodovať, či na Irán uvalia sankcie. Väčšina pozorovateľov sa zhoduje, že deň, keď bude Teherán čeliť sankciám, je veľmi ďaleko a možno nikdy nepríde.
Očakáva sa skôr, že Bezpečnostná rada bude proti Teheránu postupovať v niekoľkých krokoch. Všetko by sa malo začať upozorneniami a výzvou, aby zastavil podozrivé aktivity. Na to dostane zrejme mesiac. Potom prídu na rad ostrejšie varovania s hrozbou uvalenia sankcií. Tretím krokom by mali byť sankcie. Tie sa však pre možné veto Ruska a Číny v Bezpečnostnej rade v tejto chvíli neočakávajú.
Vo Viedni sa včera špekulovalo, čo Iránu ponúknuť, aby nenastala konfrontácia v Bezpečnostnej rade. Rusko neuspelo minulý týždeň s plánom poskytnúť Iránu svoje územie a kapacity a vyrábať pre Teherán jadrové palivo. Objavili sa aj správy, že Iránu povolia jadrový výskum, ak sa zaviaže, že na dva roky preruší priemyselnú jadrovú produkciu. Irán tvrdí, že v jeho atómkach sa pracuje len na mierovom programe.
Západné spravodajské služby si myslia, že Irán chce vyrobiť jadrovú bombu a podľa rôznych, stále upravovaných odhadov, mu to môže trvať 5 až desať rokov. (mik)