Problém oživila ruská vojenská prokuratúra. Rozhodla, že viac ako 22-tisíc poľských dôstojníkov nebolo obeťou stalinizmu. Pre rodiny zavraždených to znamená, že ich Rusko nerehabilituje a neodškodní. Pre Varšavu, že Moskva masaker ani nebude oficiálne vyšetrovať.
Ako zdôvodnenie prokuratúra uviedla, že nemohla zistiť, na základe ktorého z článkov Trestného zákonníka z roku 1926 Poliakov odsúdili. Dokumentácia je vraj zničená.
Poliaci zúria. Rozhodnutie Moskvy je podľa nich účelové. Prokuratúra rozhodla už 18. januára, poľskému Ústavu pamäti národa ho však doručili až koncom februára.
Ústav tvrdí, že rozhodnutie ruskej prokuratúry a jeho zdôvodnenie "môže byť vnímané ako pokorenie pamäti poľských obetí a narušenie pocitov žijúcich členov ich rodín". Súčasne upozornil, že existuje Stalinovo rozhodnutie z 5. marca 1940, na základe ktorého sa konal katynský masaker.
Bolo v ňom napísané, že Poliaci, ktorí sú zadržovaní v táboroch NKVD na území Ukrajiny a Bieloruska sú "neústupnými nepriateľmi sovietskej moci, plnými nenávisti proti sovietskemu režimu". Preto sa odporúčalo ich prípady riešiť zvláštnym spôsobom, bez predstierania trestného konania a s použitím najvyššieho trestu - popravy.
Podľa predstaviteľov Ústavu pamäti národa ukazuje obsah rozhodnutia jednoznačne a bez pochýb, že katynský zločin bol aktom politického teroru.
Rusko sa na Katyň pozerá odlišne ako Poľsko. Dlhé roky odmietalo akúkoľvek zodpovednosť. Priznal ju až Michail Gorbačov. To však nič nemení na tom, že ruské úrady naďalej sabotovali vyšetrenie udalostí.
Hlavná vojenská prokuratúra v roku 2004 vyšetrovanie po 14 rokoch zastavila. Podľa nej nebol tento masaker príkladom "zločinu proti ľudskosti", čo znamená, že jeho páchateľov už nemožno stíhať. Jedným z argumentov bolo, že tento pojem sa objavil v medzinárodnom trestnom práve až v roku 1948 a nemôže sa vzťahovať na skoršie udalosti.
Prezident Vladimir Putin síce Varšave sľúbil, že jej Rusko konečne aspoň odovzdá dokumenty, ktoré nazhromaždili počas vyšetrovania, doteraz to však neurobili.
Čo sa stalo v Katyni
Väčšina dôstojníkov, ktorých v katynskom lese brutálne pozabíjali príslušníci sovietskych tajných služieb, najčastejšie ranou do tyla, pochádzala z východných území Poľska. Tie po 17. septembri 1939, počas nacistického útoku proti Poľsku a po dohode s Nemeckom obsadila Červená armáda. Prípadne patrili k poľským jednotkám, ktoré pred nacistami ustúpili na východ krajiny. V komunistickom Poľsku, ale aj u nás bola pravda o tomto zločine prísne utajovaná. Podľa sovietskej propagandy Poliakov povraždili Nemci. Rusi priznali pravdu o Katyni až začiatkom 90. rokov. (grab)