Liberáli, Ľavicová strana a Zelení sú presvedčení, že bývalá vláda Gerharda Schrödera pomáhala Američanom oveľa viac, ako verejne tvrdila. "Nechceme vyšetrovací výbor proti tajnej službe, ale debatu o politickej zodpovednosti o všetkom, čo sa stalo," povedal právny expert liberálov Max Stadler.
Kauza zahanbuje minulých i súčasných predstaviteľov vlády. Vyšetrovanie môže uškodiť aj Angele Merkelovej, pretože v jej tíme sedí ako šéf diplomacie Frank-Walter Steinmeier. V minulej vláde šéfoval Schröderovmu úradu a mal na starosti aj prácu tajných služieb. Opozícia dnes žiada jeho odstúpenie.
Steinmeier bude musieť v nasledujúcich dňoch bojovať nielen o svoju stoličku, ale aj o reputáciu sociálnych demokratov a bývalej vlády. SPD i kresťanskodemokratická kancelárka Merkelová ho podporujú, všetko však môže zvrátiť práve parlamentné vyšetrovanie.
Okrem agentov v Bagdade by mali poslanci prešetriť aj prelety lietadiel CIA nad Nemeckom a únos Nemca libanonského pôvodu Chalída Masrího. Americké tajné služby ho väznili ako teroristu päť mesiacov v Afganistane. Neskôr sa ukázalo, že to bol omyl.
Dlhá parlamentná debata o týchto témach môže ochladiť aj americko-nemecké vzťahy. A to v čase, keď sa kancelárka intenzívne snaží o ich nápravu.
V Nemecku sa v posledných týždňoch objavilo niekoľko indícií, že bývalá vláda Gerharda Schrödera mala dve tváre. Navonok ostro kritizovala útok na Irak, čo jej pomohlo získať mnohých voličov - v súkromí však Američanom pomáhala.
Vládny kabinet pod tlakom priznal, že počas irackej vojny mal v krajine agentov. Spojeným štátom mali pomáhať iba v obmedzenej miere. Denník New York Times však odhalil, že nemeckí špióni získali tajný plán na obranu Bagdadu a dali ho americkým veliteľom v Katare. Berlínska vláda to vzápätí poprela. Šéf diplomacie Steinmeier neskôr tvrdil, že tajné služby žiadne plány nenašli, aj keď sa o to snažili. (hud)