Dom fotografie má nové priestory

Že aj v tejto krajine sa darí špičkovým kultúrnym projektom, dokazuje príklad Lucie Benickej, ktorá s neskrotnou energiou už desať rokov bojuje na poli fotografie. Ako ...

Dom fotografie v Liptovskom Mikuláši sa stal centrálnym archívom pre globálny projekt so sídlom v Anglicku.


FOTO - ARCHÍV DF


Že aj v tejto krajine sa darí špičkovým kultúrnym projektom, dokazuje príklad Lucie Benickej, ktorá s neskrotnou energiou už desať rokov bojuje na poli fotografie. Ako prvá na Slovensku pre ňu utvorila zázemie vo forme archívov, priestoru na výstavy, medzinárodné prednášky, publikovanie alebo známej Letnej fotoškoly. To všetko sústredila v Dome fotografie, ktorý fungoval desať rokov v Poprade. Od minulého týždňa si musíme zvyknúť na jeho nové sídlo - novú existenciu začína v Galérii Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Naša spolupráca sa začala už v náznakoch v rámci Letnej školy fotografie v roku 2003," hovorí pre SME Lucia Benická, iniciátorka a riaditeľka Domu fotografie. "Dom fotografie potreboval ukončiť etapu komerčných nájmov." S obsiahlym archívom, knižnicou a výskumným centrom sa presťahoval do priestorov galerijných, teda nekomerčných. Špičkový interiérový dizajn je na Slovensku zriedkavosť, jediný problém je vyriešenie priestoru pre fotokomory. Letná fotoškola sťahovaním neutrpí, okrem mesta jej organizátori nadviazali spoluprácu aj so slovenskou armádou.

Jednou z nosných činností Domu fotografie je archív budovaný už od vzniku organizácie. Iba fotografií je takmer päťtisíc, archív vo forme digitálnych nosičov má tisíce exemplárov od domácich a zahraničných autorov, ktorí Letnú fotoškolu navštívili ako lektori. Dôležitou súčasťou tejto organizácie, ktorá podľa Benickej už má pomaly štatút inštitúcie, je referenčné centrum. To poskytuje priestor na výskum štipendistom, doktorandom, študentom a profesorom zahraničných vysokých škôl či medzinárodne uznávaným kurátorom.

SkryťVypnúť reklamu

Jednou z najnovších v množstve medzinárodných aktivít Domu fotografie je spolupráca s veľkým britským projektom International Photography Research Network, ktorého šéfovia si túto organizáciu vybrali za miesto svojho centrálneho archívu. Nové priestory v Liptovskom Mikuláši sprístupnili práve výstavou z tohto zdroja. Pod názvom Severné Anglicko na severnom Slovensku sa predstavuje päť britských fotografov.

"Projekt nie je novinka, nadväzuje na aktivity v roku 1993, keď sa v Tatranskej galérii uskutočnil úspešný projekt s rovnakým názvom," vysvetľuje Lucia Benická. Vtedy sa anglickí autori prezentovali inštaláciami a multimediálnou tvorbou, teraz sa predstavujú výlučne prostredníctvom fotografie.

Výstava definuje prostredia od konceptuálneho až po priamy dokument, viaže sa na príbehy zo

SkryťVypnúť reklamu

severného Anglicka. "Sú to akési nemé výpovede o živote prisťahovalcov, ale aj o industriálnych prostrediach typických práve pre túto oblasť," dopĺňa.

Na otázku, ako sa darí finančne živiť takúto organizáciu, odpovedá Lucia Benická číslami - 65 percent nákladov sa dotuje z grantov, vlastné neziskové príjmy pokrývajú 25 percent a komerčné zmluvy zvyšok z rozpočtu.

Helen Sweeting je jedna z umelkýň, ktorých fotografie možno vidieť v nových priestoroch Domu fotografie v Liptovskom Mikuláši. Prvá výstava tu potrvá do 23. apríla.

Čo je IPRN

International Photography Research Network (Medzinárodná sieť pre fotografický výskum) alias IPRN je aktivita, ktorá sa zrodila na britskej Sunderland University. Riaditeľ Laurie Short stál pri iniciatíve i pri rozhodnutí, aby sa práve Dom fotografie stal centrálnym archívom tohto dnes už globálneho projektu. "Celý projekt stojí na myšlienke medzinárodnej výmeny informácií," povedal pre SME Short. Jeho organizácia spája školy, galérie, fotografické inštitúcie a utvára priestor na výmenu skúseností fotografom, kurátorom, vedcom či študentom v oblasti fotografie. IPRN sa podarilo získať 1,4 milióna eur z projektu Culture 2000.

SkryťVypnúť reklamu

Aj vďaka tomu má súčasný Dom fotografie medzinárodnú vizáž. "O takomto priestore môžeme v Británii len snívať," dodal uznanlivo na margo nových výstavných a kancelárskych priestorov Short. (kop)

Autor: ANDREA KOPERNICKÁ,Liptovský Mikuláš - Bratislava

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 336
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 894
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 183
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 628
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 386
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 717
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu