h predpisov (ďalej len "zákon SNR č. 511/1992 Zb."), ale slúži ako pomôcka na vyplnenie daňového priznania. Upozorňuje na hlavné zásady, ktoré je potrebné dodržať pri správnom určení daňovej povinnosti. Vzhľadom na uvedené je potrebné pred vyplnením daňového priznania dôkladne sa oboznámiť so všetkými ustanoveniami zákona.
Na účely zdanenia príjmov fyzickej osoby podľa zákona sú k dispozícii dva druhy daňových priznaní.
Daňové priznanie typ A je určené pre daňovníkov, ktorí majú príjmy len zo závislej činnosti.
Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ B (ďalej len "priznanie typ B") vypĺňa daňovník, ktorý má príjmy, ktoré sú predmetom dane z príjmov fyzickej osoby (§ 5 až § 8) a nie sú oslobodené od dane.
1. Príjmom na zdanenie podľa zákona sa rozumie peňažné plnenie a nepeňažné plnenie, dosiahnuté aj zámenou. Podľa § 32 zákona sa podáva daňové priznanie, ak ročné zdaniteľné príjmy v príslušnom zdaňovacom období presiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a) za ustanovených podmienok, v lehote podľa § 49 zákona do troch mesiacov roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak zákon neustanovuje inak. V daňovom priznaní sa vypočíta daň z príjmov fyzickej osoby a táto daň je aj v lehote na podanie daňového priznania splatná. Ak daňovník v ustanovenej lehote túto daň nezaplatí, správca dane vyrubí sankčný úrok podľa § 35b zákona SNR č. 511/1992 Zb. Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a) zákona. To neplatí, ak daňovník uplatňuje podľa § 33 zákona daňový bonus. Daňové priznanie sa predkladá miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu daňovníka (§ 3 ods. 1 zákona SNR č. 511/1992 Zb.).
Daňové priznanie je povinný podať tiež daňovník, ktorého na to vyzve správca dane.
2. Pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania (v tomto prípade priznanie typ B) môže daňovník podať opravné daňové priznanie podľa § 39 ods. 1 zákona SNR č. 511/1992 Zb., v ktorom vyznačí, že ide o opravné daňové priznanie.
3. Ak daňovník zistí po uplynutí lehoty na podanie priznania typ B, že jeho daňová povinnosť má byť vyššia, ako bola ním priznaná v priznaní typ B, je povinný podať do konca mesiaca nasledujúceho po tomto zistení dodatočné daňové priznanie [typ B alebo typ A, ak zistí, že si môže podať tento typ daňového priznania] a v tejto lehote aj daň doplatiť (§ 39 zákona SNR č. 511/1992 Zb.). Dodatočné daňové priznanie typ B podáva aj daňovník, ktorý podal daňové priznanie typ A a dodatočne zistil, že má aj iné druhy príjmov, t.j., že nemal podať priznanie typu A. Na prvej strane daňového priznania vyznačí, že ide o dodatočné daňové priznanie a vyznačí zároveň aj deň, keď zistil skutočnosti na podanie dodatočného daňového priznania. Dodatočné daňové priznanie môže podať aj daňovník, ktorý zistí, že jeho daňová povinnosť je nižšia, ako ju uviedol v daňovom priznaní, alebo ako bola správcom dane vyrubená (§ 39 zákona SNR č. 511/1992 Zb.). Daňovník vypĺňa v dodatočnom daňovom priznaní všetky potrebné riadky a rozdiely oproti pôvodne podanému daňovému priznaniu. Uvedené vyznačí v XI. ODDIELe dodatočného daňového priznania na riadkoch 102 až 107.
4. Daň z príjmov fyzickej osoby sa vypočíta zo základu dane zníženého o daňovú stratu a o nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 zákona zaokrúhleného na celé koruny nadol. Sadzba tejto dane je podľa § 15 zákona 19 %. Vypočítaná daň sa zaokrúhľuje na celé koruny nadol.
5. Takto vypočítaná daň sa zníži o daňový bonus, ak daňovníkovi vznikne nárok na jeho uplatnenie podľa § 33 zákona. Daňový bonus môže uplatniť len daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky (§ 33 ods. 10 zákona), ak splní podmienky ustanovené v § 33 ods. 1 zákona. Podľa tohto ustanovenia si môže uplatniť daňovník daňový bonus na každé vyživované dieťa žijúce s ním v domácnosti (prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti nemá vplyv na uplatnenie daňového bonusu). Na daňový bonus má nárok daňovník, ktorý mal v zdaňovacom období zdaniteľné príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu (§ 6 zákona) aspoň vo výške 6 násobku minimálnej mzdy [odkaz na § 2 ods. 1 písm. b) zákona č. 90/1996 Z. z. o minimálnej mzde v znení neskorších predpisov] a aj vykázal z týchto príjmov základ dane (čiastkový základ dane). Na daňový bonus má nárok tiež daňovník, ktorý mal v zdaňovacom období zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti (§ 5 zákona) aspoň vo výške 6 násobku minimálnej mzdy [odkaz na § 2 ods. 1 písm. b) až d) zákona o minimálnej mzde]. Daňovník, ktorý podáva priznanie, si môže uplatniť daňový bonus (§ 33 ods. 1, § 33 ods. 6 až 9, § 36 ods. 5, § 38 ods. 1 zákona), ak
5.1 v zdaňovacom období nedosiahol zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti, ale v tomto zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a aj vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z týchto príjmov, alebo
5.2 dosiahol zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti v sume nižšej ako 6-násobok minimálnej mzdy a v tomto zdaňovacom období dosiahol aj zdaniteľné príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, ale aj vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z týchto príjmov,
5.3 poberal zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, priznal daňový bonus len v pomernej časti a v tomto zdaňovacom období vykázal aj základ dane z príjmov z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu; v tomto prípade si daňovník môže v priznaní uplatniť len zostávajúcu časť daňového bonusu nepriznanú zamestnávateľom,
5.4 nepoberal za kalendárny mesiac zdaniteľný príjem zo závislej činnosti v peňažnej alebo nepeňažnej forme aspoň v sume polovice minimálnej mzdy u zamestnávateľa, u ktorého si uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus, ale úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti za celé zdaňovacie obdobie dosiahol aspoň 6-násobok minimálnej mzdy; v tomto prípade si môže zostávajúcu časť daňového bonusu uplatniť v priznaní za podmienky, že si ju neuplatnil pri ročnom zúčtovaní,
5.5 poberal len zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti a neuplatňoval daňový bonus u žiadneho zamestnávateľa, ale v zdaňovacom období dosiahol tieto príjmy aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a nepožiadal o vykonanie ročného zúčtovania.
Daňový bonus možno uplatniť najviac do výšky dane vypočítanej za príslušné zdaňovacie obdobie podľa zákona. Ak suma dane vypočítaná za príslušné zdaňovacie obdobie je nižšia ako suma uplatňovaného daňového bonusu, požiada daňovník miestne príslušného správcu dane v XIV. ODDIELe o vyplatenie sumy vo výške rozdielu medzi sumou daňového bonusu a sumou dane vypočítanou za príslušné zdaňovacie obdobie. Správca dane postupuje pri vrátení uvedenej sumy ako pri vrátení daňového preplatku podľa § 63 zákona SNR č. 511/1992 Zb. (§ 33 ods. 6 zákona).
POSTUP PRI VYP(omega)ŇANÍ PRIZNANIA - TYP B
I. ODDIEL
Prvú stranu priznania r. 01 až 25 vypĺňa daňovník podľa predtlače. Ak má daňovník pridelené DIČ, uvádza sa na r. 01 DIČ, v ostatných prípadoch sa uvádza rodné číslo. Nevyplnené riadky nielen na prvej strane v I. ODDIELe, ale aj vo všetkých ostatných oddieloch priznania, daňovník ponechá prázdne. Pozorne je potrebné si všímať aj upozornenia pod jednotlivými riadkami alebo tabuľkami v príslušných oddieloch priznania.
II. ODDIEL
Riadky 26 až 28 vyplní len zákonný zástupca alebo zástupca, ktorý podáva priznanie za daňovníka v súlade so zákonom SNR č. 511/1992 Zb. Ak je právny nástupca daňovníka fyzická osoba, ktorá nemôže v daňovom konaní vystupovať samostatne a musí byť zastúpená zákonným zástupcom, alebo opatrovníkom, uvádzajú sa na r. 26 až 28 údaje o zákonnom zástupcovi (opatrovníkovi), ktorý podáva priznanie a údaje o právnom nástupcovi v členení r. 26 až 28, sa uvádzajú v XIII. ODDIELe ako osobitný záznam.
III. ODDIEL
Riadky 29 a 30 vypĺňa podľa predtlače daňovník, ktorý poberal na začiatku zdaňovacieho obdobia dôchodok (ky) uvedené v § 11 ods. 2 zákona alebo mu bol tento dôchodok (ky) priznaný spätne k začiatku príslušného zdaňovacieho obdobia. Riadok 31 vypĺňa daňovník podľa predtlače, ktorý si uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. b) zákona na manželku (manžela), ak s ňou (s ním) žije v domácnosti. Nezdaniteľnú časť základu dane na manžela (manželku) žijúceho s daňovníkom v domácnosti si môže daňovník uplatniť vtedy, ak manžel (manželka) nemá vlastné príjmy presahujúce sumu uvedenú v § 11 ods. 1 písm. a) zákona. Ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manžela (manželky). Do tohto príjmu sa nezahrnuje daňový bonus podľa § 33 zákona, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie [§ 11 ods. 1 písm. b) zákona]. Podľa § 11 ods. 1 písm. c) až e) zákona je možné uplatniť nezdaniteľné časti základu dane, a to príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie (rok 2005 a 2006 aj doplnkové dôchodkové poistenie), účelové sporenie a životné poistenie v úhrne najviac 12 000 Sk ročne. Tieto si priamo daňovník uvedie v X. oddiele tohto priznania.
IV. ODDIEL
Riadok 32 vypĺňa daňovník, ktorému vznikol nárok na daňový bonus a uplatňuje si ho v súlade s § 33 zákona (bližšie k daňovému bonusu v bode 5 tohto poučenia). Uvádzajú sa tu vyživované deti (dieťa), na ktoré za rovnaké obdobie kalendárneho roka neuplatnil nárok na daňový bonus iný daňovník. Ak uplatňuje daňovník daňový bonus na viac ako na 4 deti, v rovnakom členení ako je uvedené na r. 32, sa uvedú ostatné vyživované deti v XIII. ODDIELe. Za zdaňovacie obdobie roka 2005 si môže daňovník uplatniť za podmienok ustanovených v § 33 daňový bonus na vyživované dieťa v sume 5 000 Sk, pričom za kalendárne mesiace január až august v sume 400 Sk mesačne a za kalendárne mesiace september až december v sume 450 Sk mesačne.
V. ODDIEL
Riadky 33 až 35 vypĺňa daňovník, ktorý dosiahol v predchádzajúcom zdaňovacom období, za ktoré sa vyrovnáva daň (daňová povinnosť), príjmy zo závislej činnosti podľa § 5 zákona od jedného zamestnávateľa alebo od viacerých zamestnávateľov. Z týchto príjmov sa v tomto oddiele vypočítava základ dane (čiastkový základ dane). Uvádzajú sa tu aj príjmy zo zdrojov v zahraničí, a to prepočítané na Sk, pričom za príjmy zo zdrojov v zahraničí sa považujú hrubé (brutto) príjmy (bez odpočítateľných položiek a nezdaniteľných častí základu dane podľa zákonov platných v zahraničí). Pri príjmoch zo závislej činnosti sa použije prepočítací kurz, ktorý sa určí ako priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, vyhlásený Národnou bankou Slovenska posledný deň každého mesiaca zdaňovacieho obdobia alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, alebo sa použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie. Od týchto príjmov si môže daňovník odpočítať podľa § 5 ods. 8 zákona príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, ak sa na neho vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu ako na našom území.
VI. ODDIEL
Tento oddiel vypĺňa daňovník, ktorý dosiahol príjmy z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo z prenájmu (§ 6 zákona). Ak daňovník dosiahol príjmy pri spoločnom podnikaní alebo zo spoločnej inej samostatnej zárobkovej činnosti na základe písomnej zmluvy o združení (§ 829 až 841 Občianskeho zákonníka), alebo písomného vyhlásenia o združení sa (§ 10 zákona č. 181/1995 Z. z. ), uvedie v tomto oddiele tú časť príjmov a výdavkov, ktorá na neho pripadá.
Uvádzajú sa tu aj príjmy rovnakého druhu zo zdrojov v zahraničí (napr. z podnikania, autorský honorár, z prenájmu), ktoré sa v prepočte na Sk uvádzajú spoločne s príjmami dosiahnutými na našom území (v tuzemsku). Príjmy zo zdrojov v zahraničí sa uvádzajú bez prípadných odpočítateľných položiek podľa zákonov platných v zahraničí a výdavky vzťahujúce sa k týmto príjmom sa môžu uplatniť len podľa zákona. Ak daňovník je účtovnou jednotkou, použije sa pri prepočte na Sk kurz slovenskej koruny k cudzím menám vyhlásený Národnou bankou Slovenska (NBS), uplatnený v účtovníctve daňovníka (§ 31 ods. 1 zákona). Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem (§ 31 ods. 2 zákona). Súčasťou príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 sú aj príjmy z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom (napr. príjem z prenájmu takéhoto majetku), úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Súčasťou týchto príjmov je však aj príjem z predaja podniku alebo jeho časti na základe zmluvy o predaji podniku podľa § 476 až 488 Obchodného zákonníka (§ 17 ods. 11 zákona) a výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.
Ak ide o príjmy z prenájmu dosiahnuté spoločne dvoma alebo viacerými daňovníkmi z titulu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv a spoločné výdavky vynaložené na ich dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie, každý spoluvlastník uvedie v daňovom priznaní príjmy a výdavky vo výške svojho podielu na r. 9 tabuľky č. 1. Ak príjmy z prenájmu plynú manželom z bezpodielového spoluvlastníctva, zdaňuje sa tento príjem v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodli inak. V takomto pomere sa delia aj výdavky. Každý z manželov podáva priznanie, kde zahrnie dohodnutý podiel.
Tabuľku č. 1 vypĺňa každý daňovník, ktorý dosiahol príjmy podľa § 6 zákona a ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, alebo ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov, alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona. Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 úhrnom na r. 8 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov. Na r. 10 sa uvedie suma výdavku pri príjmoch podľa § 6 ods. 3 oddelene. Znamená to, že sa môžu uplatniť pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 v kombinácii s príjmami podľa § 6 ods. 3 aj kombinácia výdavkov percentom z príjmov s daňovými výdavkami podľa § 19, napr. pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 sa uplatnia daňové výdavky podľa § 19 zákona a pri príjmoch z prenájmu percentom z príjmov. Ak sa uplatňujú daňové výdavky podľa § 19 zákona, môžu sa tieto uviesť úhrnom na r. 9 tejto tabuľky, ak sa vzťahujú len k príjmom uvedeným na r. 1 až 8 (t.j. okrem príjmov z prenájmu uvedených na r. 10 tejto tabuľky). Z tejto tabuľky sa prenášajú údaje (spolu) z r. 11 na stranu 4 do r. 36 (príjmy) a r. 37 (výdavky). Na r. 42 po vyplnení predchádzajúcich riadkov sa vypočíta základ dane (čiastkový základ dane).
Daňovník, ktorý účtuje v sústave podvojného účtovníctva tabuľku č. 1 nevypĺňa; vypĺňa len r. 38 až r. 43. Údaje daňovník uvádza podľa účtovníctva, pričom v ODDIELe XIII. uvedie položky, o ktoré konkrétne základ dane zvýšil, resp. znížil. Ak daňovník účtujúci v sústave podvojného účtovníctva dosiahol príjmy pri spoločnom podnikaní alebo zo spoločnej inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 10 ods. 2 zákona), na r. 38 alebo r. 39 uvedie už len podiel, ktorý na neho pripadá. Rovnako postupuje aj pri vypĺňaní r. 40 a 41.
VII. ODDIEL
Ak daňovník dosiahol v príslušnom zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňové priznanie, príjmy z kapitálového majetku (§ 7 zákona), vypĺňa skôr, ako si vypočíta základ dane (čiastkový základ dane) z týchto príjmov, na r. 44 až 46, aj tabuľku č. 2 na r. 1 až 9. Do týchto príjmov sa zahrnujú aj príjmy zo zahraničia, a to prepočítané na Sk spôsobom uvedeným v VI. ODDIELe (podľa § 31 ods. 2 zákona). Pri príjmoch z kapitálového majetku sa v prevažnej miere uplatňuje zrážková daň podľa § 43 zákona, ide však len o také príjmy, ktoré sú dosahované na našom území (sú uvedené v tabuľke č. 2). V týchto prípadoch sa zrazená daň považuje za vysporiadanú, len ak sa daňovník nerozhodne takéto príjmy uviesť v priznaní. Ak takéto príjmy prizná daňovník v priznaní, považuje sa zrazená daň za preddavok a ak suma zrazenej dane je vyššia ako daň vypočítaná v daňovom priznaní, daňovník má nárok na vrátenie zrazenej dane (jej časti) po podaní žiadosti o vrátenie preplatku (XV. ODDIEL).
VIII. ODDIEL
V tabuľke č. 3 sa uvádzajú ostatné príjmy. Nejde o príjmy podľa § 5 až 7 zákona. Každý jednotlivý druh príjmov sa uvádza na r. 1 až 9 tejto tabuľky. Na r. 10 sa uvádza príjem neuvedený na r. 1 až 9, a to ak ide o viac druhov príjmov, tak úhrnom. Ak sú výdavky v stĺ. 2 na jednotlivých riadkoch vyššie ako príjem na týchto riadkoch, uvedú sa tieto výdavky len do výšky príjmov. Pri príjmoch z predaja tuzemských cenných papierov prijatých na trh burzy cenných papierov vrátane spätného predaja (vyplatenia) tuzemských podielových listov nadobudnutých do 31. decembra 2003, sa na r. 5 stĺ. 1 v súlade s § 52 ods. 20 zákona uvedie rozdiel medzi príjmom z predaja takýchto cenných papierov a výdavkom vynaloženým na dosiahnutie tohto príjmu, znížený o sumu 50 000 Sk [§ 10 ods. 3 písm. a) č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov, čo je suma oslobodená od dane podľa § 4 ods. 1 písm. d) zákona č. 366/1999 Z. z., pričom v stĺ. 2 toho istého riadku sa neuvedie žiadna suma (uvedie sa nula, ak bude mať daňovník len príjmy z predaja takýchto cenných papierov). Napríklad daňovník dosiahne z predaja tuzemských cenných papierov príjem 500 000 Sk. Výdavky vynaložené na dosiahnutie tohto príjmu sú
300 000 Sk. Rozdiel je 200 000 Sk. Tento sa zníži o 50 000 Sk a v stĺ. 1 - príjmy sa uvedie už len suma 150 000 Sk. V stĺ. 2 - výdavky sa uvedie nula. Na r. 10 sa uvádzajú výdavky len do výšky každého jednotlivého druhu príjmu, ak ide o príjem neuvedený na r. 1 až 9, napr. daňovník dosiahne okrem príjmov uvedených na r. 1 až 9 dva druhy príjmov úhrnom 100 000 Sk (70 000 Sk + 30 000 Sk), pričom výdavky k príjmom 70 000 Sk preukázateľne vynaložil v sume
50 000 Sk a k príjmom 30 000 Sk 40 000 Sk. Výdavky v stĺ. 2 budú spolu 80 000 Sk (50 000 Sk + 30 000 Sk). Na r. 47 až 49 sa vypočíta základ dane (čiastkový základ dane) z ostatných príjmov.
IX. ODDIEL
V tomto oddiele sa uvádza prehľad o vzniku daňovej straty a jej uplatnenie podľa § 4 ods. 2, § 30 a § 52 ods. 8 zákona. Nárok na odpočet straty, resp. pomernej časti straty (1/5) z predchádzajúcich zdaňovacích období, sa podľa § 52 ods. 8 zákona vypočíta z r. 50 na r. 51. Nárok na odpočet daňovej straty, resp. časti straty podľa § 30 zákona sa uvádza na r. 52 až 56, pričom sa tu uvádza vždy len strata alebo tá časť straty, ktorá sa v príslušnom zdaňovacom období odpočítava od základu dane v súlade s § 30 zákona. Na r. 57 sa uvádza daňová strata z príjmov podľa § 6 zákona, ktorá vznikla v príslušnom zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňové priznanie. Údaj z r. 51 až r. 57 sa použije na výpočet základu dane z r. 58 až 68. Na r. 67 sa základ dane z r. 66 zvyšuje o sumu nepreinvestovanej straty alebo jej časti z predchádzajúcich zdaňovacích období podľa § 34 ods. 2 zákona č. 366/1999 Z. z., o sumu nepoužitú v súlade s § 4 ods. 1 písm. m) a § 5 ods. 7 zákona č. 366/1999 Z. z. a o sumu príspevkov a platieb v súlade s § 11 ods. 8 a 9 zákona. Ak sa základ dane nezvyšuje o tieto sumy, suma na r. 67 sa rovná sume na r. 66. Vypočítaný základ dane na r. 68 sa prenesie do X. ODDIELu na r. 69. Základ dane tvorí úhrn čiastkových základov dane podľa § 5 až 8 zákona, pričom stratu je možné odpočítať len od úhrnu čiastkových základov dane z príjmov podľa § 6 až 8 zákona.
X. ODDIEL
V tomto oddiele daňovník vypočítava daňovú povinnosť za príslušné zdaňovacie obdobie. Nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka uvedie na r. 70 v plnej výške, s výnimkou prípadov, keď daňovník vypĺňal III. ODDIEL r. 29 a 30. V týchto prípadoch uvedie len rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou základu dane na daňovníka a ročnou sumou tam uvedených dôchodkov. Riadok 71 vypĺňa daňovník, ktorý uviedol údaje v III. ODDIELe na r. 31. Na r. 71 sa uvádza suma nezdaniteľnej časti základu dane na manželku (manžela) v plnej výške, okrem tých prípadov, keď manželka (manžel) poberala vlastný príjem, vtedy sa uvedie na r. 71 len rozdiel medzi touto nezdaniteľnou časťou základu dane a ročnou sumou vlastného príjmu manželky (manžela). Na r. 72 až r. 74 sa uvádzajú sumy nezdaniteľných častí základu dane, a to príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie (v roku 2005 a 2006 aj doplnkové dôchodkové poistenie), účelové sporenie a poistné na životné poistenie. Ak úhrn príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie a poistné na životné poistenie presahuje sumu 12 000 Sk, uvedie sa na r. 75 suma 12 000 Sk. Nezdaniteľné časti základu dane uplatní daňovník, ktorý spĺňa podmienky ustanovené v § 11 zákona. Na r. 77 daňovník vypočíta základ dane znížený o nezdaniteľné časti základu dane (o úhrn r. 71, r. 72 a r. 75). Daň podľa § 15 daňovník vypočíta na r. 78 zo základu dane zaokrúhleného na celé koruny nadol, pričom aj daň sa zaokrúhľuje na celé koruny nadol.
Riadky 79 až 81 vypĺňa daňovník, ktorý dosiahol príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktoré sa podľa zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia vynímajú zo zdanenia (§ 45 zákona). Tieto riadky vypĺňa aj daňovník, ktorému plynuli príjmy zo závislej činnosti z nezmluvného štátu [§ 45 ods. 3 písm. b) zákona].
Riadky 82 až 85 vypĺňa daňovník, ktorý dosiahol príjmy zo zdrojov v zahraničí, pri ktorých sa podľa zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia započítava na tuzemskú daňovú povinnosť daň zaplatená v zahraničí. Na účely vyňatia príjmov zo zdrojov v zahraničí zo základu dane a na účely zápočtu dane zaplatenej v zahraničí, sa za príjmy zo zdrojov v zahraničí považujú príjmy znížené o súvisiace výdavky v súlade so zákonom a neznížené o výdavky, nezdaniteľné časti základu dane a odpočítateľné položky podľa zahraničných predpisov.
Daň po vyňatí a zápočte sa uvedie na r. 87. Na r. 88 sa uvádza daň (daňová povinnosť) z r. 87. Riadok r. 89 vypĺňa daňovník, ktorý vyplnil IV. ODDIEL. Obdobne daňovník vypĺňa aj riadky 91 až 94. Ak sa vypĺňa r. 93, vypĺňa sa aj žiadosť uvedená v XIV. oddiele daňového priznania.
Na r. 90 sa uvádza daň (daňová povinnosť) znížená o daňový bonus. Daňovník, ktorý neuplatňuje daňový bonus, na r. 90 bude mať vždy uvedenú rovnakú sumu dane, ako na r. 88.
Sumu preddavku vybranú zrážkou podľa § 43 zákona daňovník uvedie na r. 95, ale len za podmienky, že ide o preddavok vybraný z príjmov, ktoré daňovník uvádza v priznaní (bližšie uvedené v odkaze 17 daňového priznania). Zrazené alebo zaplatené preddavky na daň alebo na zabezpečenie dane uvedie daňovník na r. 95 až 98.
Riadky 99 a 100 sa vypĺňajú podľa predtlače, pričom na týchto riadkoch vznikne buď daň na úhradu, alebo preplatok.
Na r. 101 sa uvádza daň na účely platenia preddavkov na daň podľa § 34 zákona, t.j. daňovník si na tomto riadku vypočíta poslednú známu daňovú povinnosť podľa § 34 ods. 5 zákona, a to zo základu dane uvedeného na r. 69 alebo na r. 69 r. 79. Nula sa uvádza vtedy, keď daňovníkovi nevznikne povinnosť platiť preddavky na daň.
XI. ODDIEL
Ak daňovník podáva dodatočné daňové priznanie, vypĺňa tento oddiel (bližšie v bode 3 tohto poučenia).
XII. ODDIEL
Riadky 108 a 109 sa vypĺňajú vtedy, ak daňovník uplatní postup vyplývajúci z § 50 zákona, t.j. využije inštitút o použití podielu zaplatenej dane na osobitné účely. Údaje o prijímateľovi, ktoré daňovník uvádza na r. 109, daňovník zistí zo zoznamu prijímateľov, ktorý každoročne zverejňuje Notárska komora SR do 15. januára kalendárneho roka, v ktorom možno prijímateľovi poskytnúť 2 % podiel zaplatenej dane. Riadky 108 a 109 sa nevypĺňajú v dodatočnom daňovom priznaní. Podiel zaplatenej dane poukázaný správcom dane prijímateľovi nemožno upravovať, ak sa dodatočne zistí, že daňová povinnosť daňovníka bola iná (§ 50 ods. 11). Ak daňovníkovi vznikne preplatok na dani, o rozdiel medzi sumou poukázanou prijímateľovi a sumou zodpovedajúcou podielu zaplatenej dane z upravenej daňovej povinnosti sa daňovníkovi zníži preplatok na dani (uvedené sa uvádza na r. 105 dodatočného daňového priznania).
XIII. ODDIEL
V tomto oddiele daňovník uvádza všetky požadované údaje v jednotlivých oddieloch priznania pod tabuľkami č. 1, 2 a 3 v členení, ako je uvedené priamo v priznaní v tomto oddiele. Sú to napr. spoločné príjmy dosiahnuté s ďalším daňovníkom alebo s viacerými daňovníkmi z titulu spoluvlastníctva k veci alebo zo spoločných práv (§ 10 ods. 1 zákona), pričom tu uvedie údaje o týchto daňovníkoch, ale aj celkové spoločné príjmy a výdavky. Uvádzajú sa tu aj príjmy dosiahnuté zo zdrojov v zahraničí. Na r. 110 sa uvádza počet všetkých príloh, ktoré sú súčasťou priznania.
XIV. ODDIEL
Daňovník, ktorý vyplnil IV. ODDIEL a aj r. 93, v tomto oddiele, vyplní žiadosť o vyplatenie daňového bonusu podľa § 33 ods. 6 zákona, na základe čoho mu bude správcom dane poukázaný rozdiel medzi sumou daňového bonusu a sumou dane vypočítanou za príslušné zdaňovacie obdobie. Ak sa podáva dodatočné daňové priznanie, v tomto prípade sa v žiadosti v XIV. oddiele dodatočného daňového priznania vypĺňa len kladný rozdiel z r. 107 dodatočného daňového priznania. Ak je rozdiel záporný, tak tento rozdiel sa vráti správcovi dane, pričom sa uplatní postup podľa § 33 ods. 11 zákona.
XV. ODDIEL
Ak daňovníkovi vznikne preplatok na dani, ktorý žiada aj podľa § 63 zákona SNR č. 511/1992 Zb. vrátiť, vyplní podľa predtlače tento oddiel.