Jerzy Urban. FOTO - ČTK/AP |
Bol to prvý proces v súčasnom Poľsku, v ktorom išlo o urážku hlavy iného štátu. Trestný zákonník v takomto prípade umožňuje dať trest do troch rokov väzenia.
Rozsudok odvolacieho súdu je už právoplatný. Súd svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že sloboda tlače nemôže narúšať práva a slobody ostatných ľudí.
Podľa sudcu Jana KroĘnického si bol Urban plne vedomý, že uráža nielen hlavu katolíckej cirkvi, ale aj hlavu Vatikánskeho štátu. Svojim článkom vraj prekročil medze dovolenej kritiky, ako aj tlačový zákon, ktorý zakazuje novinárom používať formulácie, ktoré útočia proti dôstojnosti ostatných ľudí.
Urban vo svojom týždenníku v roku 2002, krátko pred návštevou Jána Pavla II. v Poľsku, uverejnil článok Putujúce sado-maso. Veľmi ostrými slovami v ňom kritizoval chorého pápeža za jeho cestovanie. Písal o ňom ako o "Brežnevovi Vatikánu", "živej mŕtvole" a "staručkom bôžikovi".
Podnet na vyšetrovanie dala prokuratúre mládežnícka organizácia dnes vládnucej strany Právo a spravodlivosť, ako aj Rada mediálnej etiky.
Urban sa bránil, že chcel len ukázať, že "v istom zdravotnom stave by už nemal byť hviezdou pouličných predstavení". Súčasne však povedal, že sa môže za svoje slová ospravedlniť, ak ho o to požiada diplomatický zástupca Vatikánu.
Po vyhlásení rozsudku Urban povedal, že sa odvolá na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Podľa neho môže výsledok tejto kauzy spôsobiť odsudzovanie ďalších novinárov, ktorí kritizujú hlavy ostatných štátov, a ako príklady spomenul Spojené štáty a Bielorusko.
Urban je jedným z najkontroverznejších novinárov v Poľsku. Svoje kritické články začal publikovať ešte v roku 1956. Potom mohol dlhé roky pôsobiť len pod pseudonymom. Začiatkom 80. rokov objavil svoju novu tvár - stal sa hovorcom komunistickej vlády. Dodnes je pre mnohých Poliakov symbolom komunistickej propagandy.
Začiatkom 90. rokov získal obrovské peniaze za spomienkovú knihu, a dnes sa nachádza na zozname 100 najbohatších Poliakov. Jeho týždenník Nie má protiklerikálny a satirický charakter, články sú vždy písané veľmi hovorovým a často aj vulgárnym jazykom.