BRATISLAVA - Tony Blair ako vôbec prvý predseda britskej vlády navštívi Slovensko. Jeho návšteva má síce štatút oficiálnej, ale potrvá len 13 hodín, z ktorých polovicu Blair prespí. Politológov prekvapilo, aká je neobyčajne krátka.
Blair priletí o 20.45 h a podľa informácií SME bude bez ministrov, len s tímom najbližších spolupracovníkov. Na pol hodiny sa stretne s premiérom Mikulášom Dzurindom, nasleduje 20-minútová tlačová konferencia a spoločná večera. Blairov dnešný oficiálny program sa skončí o 23.15.
Britský premiér by mal podľa informácií SME prenocovať v bratislavskom Miestodržiteľskom paláci na Hlavnom námestí. Nocoval tam kedysi aj princ Charles, taliansky premiér Silvio Berlusconi a český prezident Václav Klaus.
Zajtrajší Blairov program je tiež mimoriadne chudobný. Ráno sa na pol hodiny stretne s prezidentom Ivanom Gašparovičom a už o 8.50 h by mal byť na Univerzite Komenského, kde bude so študentmi debatovať o budúcnosti Európy a o globalizácii.
O 9.45 h by mal Blair odletieť do Prahy, kde sa stretne so zástupcami sociálnodemokratických strán.
Český politológ Jiří Pehe považuje návštevu na Slovensku za veľmi krátku. "Zdá sa mi to veľmi nezvyčajné, lebo štátne návštevy obyčajne trvajú najmenej dva dni," povedal. Pehe, ktorý pôsobil v prezidentskej kancelári Václava Havla, sa na podobnú krátku oficiálnu cestu na Pražskom hrade nepamätá. Blairova návšteva bude mať skôr symbolickú hodnotu, povedal.
Politológa Iva Samsona prekvapilo, že Blair na Slovensku nezostane aspoň 24 hodín, hoci pripúšťa, že premiér takého významného štátu môže návštevu obmedziť aj na "diplomatické minimum".
Krátkosť návštevy podľa Samsona zároveň ukazuje, že medzi Britániou a Slovenskom nie sú vážnejšie problémy. Samotná návšteva podľa neho potvrdzuje aj isté osobné väzby medzi Blairom a Dzurindom, ktoré súvisia s podobnými názormi na zahraničnú politiku.
Aj keď je Blairova cesta na Slovensko nezvyčajne krátka, podľa informácií SME spĺňa formálne stránky oficiálnej návštevy, teda aj privítanie s vojenskými poctami.
(knm)
Blair na Slovensku
Na krátku návštevu Slovenska prichádza prvýkrát v histórii britský premiér. Tony Blair a Mikuláš Dzurinda sa oslovujú krstnými menami a patria medzi najdlhšie slúžiacich premiérov v Európe. Návšteva má potvrdiť dobré vzťahy medzi Slovenskom a Britániou, nedoplní ju podpis významnej dohody. Blaira ani nesprevádza väčšia delegácia. Pre premiéra Dzurindu je to pred blížiacimi sa voľbami vhodná príležitosť ukázať sa po boku svetového štátnika.
Tony Blair (6. 3. 1953)
Premiérom je od roku 1997. Predstaviteľ modernej ľavicovej politiky (tretia cesta) sa stal vzorom pre sociálne demokracie v celej Európe. Británia zažíva obdobie hospodárskeho rastu a významnejšiu rolu zohráva aj vo svetovej politike. S Georgeom Bushom sú lídrami protiteroristickej koalície.
Čo ich spája
sú považovaní za reformných politikov, obaja sú dlho premiérmi na summitoch Európskej únie majú podobné názory rozumejú si, sú takmer rovesníci, Blair (53) je o necelé dva roky starší sú zruční komunikátori, doma ich kritizujú, že sa vyhýbajú nepríjemným témam Irak: obe krajiny tam majú vojakov podobný pohľad na potrebu ekonomickej reformy únie - zrušenie agrodotácií reforma zdravotníctva v oboch krajinách hapruje V čom sú iní
Blair je členom Socialistickej internacionály, Dzurinda sa radí k európskym ľudovcom Dzurinda predsedal štorkoalícii, Blair má jednofarebnú vládu s mandátom do roku 2010 Blair novinárom nehovorí "nerozumiem vašej otázke" SDKÚ je takmer stranou jedného muža, labouristi majú okrem Blaira viac silných osobností ľavičiar Blair presadil spoplatnenie vysokoškolského štúdia, pravičiar Dzurinda nie. Blaira a Dzurindu spája aj názor na vojnu v Iraku. V marci 2004 - pri príležitosti prvého výročia začatia vojny v Iraku - protestovali aktivisti Greenpeace. Pred veľvyslanectvom USA v Bratislave rozprestreli transparent s nápisom Zbrane hromadného ničenia - Kde sú? Traja z nich si nasadili masky Georgea Busha, Tonyho Blaira a Mikuláša Dzurindu. S veľkými lupami chodili pred ambasádou a hľadali zatiaľ neobjavené zbrane hromadného ničenia. FOTO - TASR
Autor: mch, hud