Blair je naozaj jedným z najzaneprázdnenejších svetových politikov a v Británii ho často kritizujú, že sa priveľa venuje zahraničnej politike na úkor domácej.
Blair na Slovensku ešte nikdy nebol, hoci pri moci je už od roku 1997. Premiér Mikuláš Dzurinda už medzitým privítal iné hviezdy svetovej politiky - od nemeckého kancelára Gerharda Schrödera (2003) až po prezidentov USA a Ruska Georgea Busha a Vladimira Putina (2004).
Prečo prichádza Blair na Slovensko až teraz? Kým bol pri moci Vladimír Mečiar, neprichádzala návšteva do úvahy, po nástupe prvej Dzurindovej vlády (1998) sa ju zasa nepodarilo zorganizovať.
Potom prišiel útok na USA v roku 2001 a Blair sa so spojencami musel sústrediť na Afganistan a neskôr na Irak. Hoci Slovensko bolo pre Britániu solídnym spojencom, jeho význam bol primalý.
Londýn poslal v roku 2000 do Bratislavy aspoň vtedajšieho ministra zahraničia Robina Cooka, aby zmiernil slovenský pocit krivdy z vízovej povinnosti, ktorá platila až do roku 2003. Krátko pred voľbami v roku 2002 prišiel Cookov nasledovník Jack Straw.
Hoci Blair si s Dzurindom na rôznych európskych summitoch vybudoval pomerne dobrý vzťah, na Slovensko stále nechodil. Prijal len Dzurindu vo svojom úrade na Downing street v roku 2003. Británia bola v Iraku vo vojne a Blair sa musel sústrediť aj na domáce problémy.
Vlani zasa boli v Británii voľby a pre Blaira, ktorý ich vyhral tretíkrát za sebou, bol ten rok vyčerpávajúci. Krátko po víťazstve udreli v Londýne samovražední útočníci.
Odmena pre Dzurindu teda prichádza až teraz, hoci je Blair stále mimoriadne vyťažený. Doma rieši patálie s vlastnými labouristickými poslancami, ktorí odmietajú podporovať v parlamente vládne návrhy.
Na Slovensku dnes Blair splatí Dzurindovi podporu, ktorú od neho dlhé roky dostával. Stačí si spomenúť na posledný európsky summit, na ktorom slovenský premiér ako prvý podporil britský návrh rozpočtu.
MAREK CHORVATOVIČ