Aktivisti za práva homosexuálov včera prerušili prednášku poľského prezidenta Lecha Kaczyńského na berlínskej Humboldtovej univerzite. FOTO - REUTERS |
v sále, zasahovať však nemuseli.
Lech Kaczyński ešte ako primátor Varšavy zakázal vlani v lete demonštráciu za práva homosexuálov a lesbičiek.
Nepokoje sa začali potom, ako sa prezident objavil v prednáškovej hale. Desiatky aktivistov začali bučať a pískať a znemožňovali Kaczyńskému prehovoriť. Zástupcovia univerzity sa ocitli v ťažkej situácii. Nechceli uviesť poľského hosťa do rozpakov, ale ani na univerzitnej pôde potláčať právo na vyjadrenie názoru.
To využil jeden z demonštrantov a priamo z pódia obvinil Kaczyńského, že presadzuje katolicizmus, ktorý vedie k vymedzovaniu voči menšinám a štve Poliakov proti homosexuálom.
"Nie je dôvod podporovať homosexuálne postoje, lebo keby sa v spoločnosti presadili, tak by ľudstvo vymrelo," odpovedal poľský prezident.
Lech Kaczyński prišiel do Nemecka prvý raz v živote. Napriek úsmevom pred kamerami, rozpory medzi oboma štátmi stále pretrvali. Prezident neprišiel do Berlína s dobrou povesťou. Ešte ako primátor Varšavy nechal zrátať, koľko by malo Nemecko zaplatiť za zničenie mesta počas druhej svetovej vojny.
Pred cestou do Berlína tiež dôrazne odmietol nemecko-ruský plynovod, ktorý povedie mimo Poľska cez Baltické more. Na vybudovaní plynovodu sa dohodol ešte bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Priamo v Berlíne dal Kaczyński jasne najavo tvrdé postoje aj v ďalších otázkach, ktoré Varšavu a Berlín rozdeľujú. Na rozdiel od nemeckých politikov nesúhlasí s tým, aby sa oživovala euroústava. Dokument by podľa neho urobil z EÚ "skoroštát".
Kaczyński zopakoval aj svoj nesúhlas s centrom, ktoré má pripomínať osud miliónov Nemcov vyhnaných po vojne z dnešných poľských území. Poľsko však podľa neho môže zvážiť účasť na celoeurópskej iniciatíve spomienky na všetkých vysídlených ľudí, ktorú navrhli v roku 2003 vtedajší prezident Nemecka a Poľska Johannes Rau a Aleksander Kwasniewski.
Kaczyński po stretnutí s nemeckým prezidentom Horstom Kohlerom povedal, že jeho rokovania boli krokom vpred. Podľa Kohlera je samozrejmé, že aj medzi dobrými susedmi sa vyskytnú názorové rozdiely. Najlepším spôsobom ich riešenia je otvorená diskusia. (čtk, hud)