Blair a Dzurinda: padali lichôtky

BRATISLAVA, LONDÝN - Sme dobrí spojenci, potvrdil včera v Bratislave Tony Blair, ktorý pricestoval na Slovensko na bleskovú návštevu. Na tlačovej konferencii s "dolámaným" premiérom Mikulášom Dzurindom potvrdili bezproblémové vzťahy Slovenska i Británie .

BRATISLAVA, LONDÝN - Sme dobrí spojenci, potvrdil včera v Bratislave Tony Blair, ktorý pricestoval na Slovensko na bleskovú návštevu. Na tlačovej konferencii s "dolámaným" premiérom Mikulášom Dzurindom potvrdili bezproblémové vzťahy Slovenska i Británie aj vzájomnú náklonnosť týchto politikov.

Tlačovú konferenciu využili obaja premiéri predovšetkým ako šancu oceniť svojho partnera. "Je pre mňa veľkou cťou, že môžem ako prvý britský premiér navštíviť Slovensko a veľmi ma teší, že je to v čase, keď je premiérom Mikuláš Dzurinda," začal Blair.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Slovenský premiér svojho partnera predtým uvítal ako najvýznamnejšieho európskeho lídra, ktorý dokázal presadiť reformy v Británii aj v Európskej únii a stiera rozdiely medzi pravicovou a ľavicovou politikou.

Blair odmietol, že by jeho návšteva krátko pred voľbami na Slovensku mala znamenať priamu podporu slovenskému premiérovi, zároveň však dodal, že Dzurindove kvality uznáva. "Na európskych summitoch spoznáte charakter politikov - Dzurindu si vážim," povedal Blair. Mnohé z reforiem v Británii sa podľa neho podobajú na tie slovenské.

S lídrom opozície Robertom Ficom sa britský premiér stretne dnes v Prahe na stretnutí lídrov európskych ľavicových strán, no jeho meno počas tlačovej konferencie nevyslovil.

Počas nezvyčajne krátkej návštevy, keď Blair pricestoval na Slovensko včera neskoro večer a odcestuje dnes doobeda, už stihne len krátku návštevu u prezidenta Ivana Gašparoviča a stretnutie so študentmi na Univerzite Komenského.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa informácií SME sa na príprave Blairovej návštevy pracovalo od minulého roka a najťažšie bolo nájsť voľný termín, ktorý by vyhovoval pracovnému programu britského premiéra.

Témy rozhovorov s premiérom Dzurindom boli stanovené veľmi voľne a dalo sa predpokladať, že sa pri výmene pozícií pred blížiacim sa zasadnutím Európskej rady, ktorá sa bude konať tento mesiac, bez problémov zhodnú. Slávnostná večera sa začínala včera až o desiatej večer po 30-minútovom stretnutí premiérov a ich spoločnej tlačovej konferencii. Dnes Blaira čaká krátke prijatie u prezidenta Ivana Gašparoviča a stretnutie so študentmi Univerzity Komenského. Odlet do Prahy má naplánovaný na 9.45 h ráno.

Blair na Slovensko pricestoval až krátko po 21. hodine. Pre slovenskú vládu to bola významná udalosť, pre britského premiéra sa v Bratislave len končil jeden z jeho dlhých pracovných dní.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte včera poobede Blair v Londýne prijal brazílskeho prezidenta Luiza Inacia Lulu, ktorý bol v Británii na oficiálnej návšteve a na spoločnej tlačovej konferencii asi polhodinu hovorili o otázkach liberalizácie svetového obchodu. Predtým sa Blair videotelefónom spojil s indickými študentmi a informoval ich, že podľa nových imigračných zákonov sa ľahšie dostanú na štúdiá do Británie. Do podvečerného letu mu ešte zostával čas na vnútropolitické problémy. Let z Londýna do Bratislavy trvá okolo dvoch hodín.

Slovenský premiér včera takmer celý deň strávil v bratislavskej ružinovskej nemocnici so zlomeninou nohy, ktorú si privodil počas víkendovej lyžovačky na Kysuciach. "Pracoval a študoval podklady na večerné stretnutie s britským premiérom Tonym Blairom a rehabilitoval," povedal jeho hovorca Martin Maruška.

SkryťVypnúť reklamu

(mch, sp)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 6 711
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 095
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 667
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 028
  6. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 2 008
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 812
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 539
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu