Väznicu Abú Ghrajb smutne preslávili fotografie mučenia irackých väzňov príslušníkmi americkej armády. Na mnohých bola v "hlavnej úlohe" už odsúdená vojačka Lynndie Englandová (vľavo). FOTO - TASR |
Spojené štáty už nechcú využívať bagdadské väzenie, ktoré pred dvoma rokmi preslávili fotografie mučenia IračanovAmeričania už nechcú spravovať irackú väznicu Abú Ghrajb. Chcú ju čo najskôr zatvoriť.
O pár mesiacov by mali dostavať nový objekt a presunúť tam asi 4500 väzňov zadržiavaných v Abú Ghrajb. Ide o bežných kriminálnikov aj ľudí, ktorí sú podľa Američanov a irackej vlády zapojení do teroristických a protištátnych aktivít.
Americká armáda tvrdí, že Abú Ghrajb chce zatvoriť preto, lebo nevyhovuje bezpečnostným štandardom, stal sa cieľom viacerých teroristických útokov a jeho ostraha je "logistická nočná mora".
Priznáva však, že za plánom presunúť väzňov môže byť aj niečo iné. "Sú tu aj dôvody, ktoré sú oveľa emocionálnejšie," povedal denníku Washington Post hovorca armády Barry Johnson. Narážal na fotografie neľudského zaobchádzania s irackými väzňami, ktorého sa dopustili americkí vojaci.
V roku 2004 spôsobili rozruch a v očiach mnohých spochybnili americké zámery v Iraku. Vyvolali aj vlnu protiamerických nálad na celom svete, hlavne v moslimských krajinách, aj špekulácií, či išlo o zlyhanie jedincov, čo nemali v armáde čo robiť, alebo o systémový problém. Vodca mučenia v Abú Ghrajbe Charles Garner dostal desať rokov väzenia. Nové fotografie z Abú Ghrajb sa objavili aj minulý mesiac.
Hneď, ako škandál vypukol, objavili sa vo Washingtone názory, aby väznicu zbúrali. Nepredstavovala len americké zlyhania vo vojne v Iraku, ale bola aj symbolom Saddámovej krutovlády. Postavili ju v roku 1960 a Saddámovi ľudia v nej mučili politických odporcov režimu.
Nová iracká garnitúra však väznicu dala zatvoriť, pretože nemala dosť miesta pre pribúdajúcich väzňov. Američania sa ponúkli, že postavia novú väznicu a vycvičia aj personál. Motivovala ich snaha zbaviť sa starostlivosti o irackých väzňov a presunúť čo najviac kompetencií na domácu vládu. Aj tú už upodozrievajú z mučenia väzňov.
Mimovládne informácie tvrdia, že šiitmi spravované ministerstvo vnútra a polícia, ktorá je infiltrovaná šiitskymi milíciami, spravuje tajné väzenia v podzemí. Tam údajne mučí sunnitov. Potvrdili to aj viaceré svedectvá mučených.
Analytici však hovoria, že zrušenie Abú Ghrajb prichádza neskoro, a mimoriadne necitlivé bolo aj to, že koalícia prevzala Abú Ghrajb po Saddámovi. "Bolo veľmi hlúpe, že to miesto vôbec využívali," povedal AFP James Zogby z Amerického arabského inštitútu.
JANA MIKUŠOVÁ