ceho v 90. rokoch v súdnom procese jeho mediálnej spoločnosti Mediaset.
Kauzu ministra zdravotníctva Francesca Storacea rímske denníky nazvali dokonca "talianskym Watergate". Storace včera pre obvinenia zo sledovania opozičných politikov odstúpil z funkcie. Nejde o bezvýznamný prípad, polícia zatkla v súvislosti s nelegálnym sledovaním a odpočúvaním 16 osôb.
Nervozita pred voľbami je v Taliansku obrovská a spĺňajú sa predpovede, že kampaň bude sprevádzať ešte viac "špiny" ako zvyčajne. Nezávislé prieskumy verejnej mienky dávajú vedenie stredoľavej opozícii, ale Berlusconiho vládna Forza si dala vypracovať vlastné, podľa ktorých pravica tesne vedie.
Berlusconi po obvinení okamžite zvolil jeho tradičnú obranu a obvinil milánsku prokuratúru z politicky motivovaného útoku, ktorý má ovplyvniť voľby. Odmietol, že by prekročil zákon. Sudca teraz študuje objemný zväzok. Premiéra vyšetrovatelia obviňujú, že poskytol britskému právnikovi Davidovi Millsovi úplatok 344-tisíc libier, aby počas dvoch súdnych pojednávaní v roku 1997 svedčil v jeho prospech a neodhalil nepríjemné informácie o Berlusconiho mediálnom impériu Mediaset.
Mills je manželom britskej ministerky kultúry Tessy Jowellovej a obvinenia ohrozujú aj jej politickú kariéru. Milánska prokuratúra na prípade pracovala 18 mesiacov. Vinu popiera aj Mills, ktorý bol v 90. rokoch Berlusconiho právnikom.
Minister zdravotníctva Storace si zasa údajne pred minuloročnými regionálnymi voľbami najal súkromných detektívov, aby sledovali a odpočúvali jeho opozičných súperov. Polícia zatkla okrem detektívov aj dvoch pracovníkov talianskeho mobilného operátora a policajta. Storace je členom pravicovej Národnej aliancie. Obvinenia popiera a podobne ako Berlusconi tvrdí, že ide o "výmysel a predvolebný boj ľavice".
(tasr, reuters)