Srbská žena plače pred fotografiou Slobodana Miloševiča. Holandský toxikológ Donald Uges včera povedal, že exprezident bral pred smrťou liek, ktorý mu nepredpísali a ktorý anuloval účinok liečby vysokého tlaku. FOTO - AP |
HAAG - Bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič (64) zomrel v sobotu na srdcový infarkt. Zistili to súdni lekári takmer po osemhodinovej pitve. S profesionalitou holandských patológov boli spokojní aj dvaja srbskí odborníci, ktorí boli pri obhliadke tela. Pozostatky odovzdajú synovi Markovi, ktorý telo prevezie do Belehradu.
Lekári zistili dve rôzne poruchy srdca, ktoré mohli viesť k celkovému zlyhaniu. V nedeľu sa pritom ešte špekulovalo, že Miloševič spáchal samovraždu alebo ho otrávili. Konečná správa o jeho smrti bude známa v priebehu niekoľkých dní. Holandský toxikológ Donald Uges včera povedal, že exprezident bral pred smrťou liek, ktorý mu nepredpísali a úplne potláčal účinok liečby vysokého tlaku.
Predbežným záverom pitvy nedôveruje Rusko. Šéf diplomacie Sergej Lavrov vyhlásil, že Moskva chce vyslať svojich lekárov, aby obhliadli Miloševičovo telo. Ruské úrady znepokojilo, že haagsky tribunál odmietol prevoz exprezidenta na kliniku pri Moskve. "V situácii, keď nám neverili, máme takisto právo nedôverovať tým, ktorí pitvu vykonali," povedal Lavrov. Zároveň potvrdil, že na ruské ministerstvo zahraničných vecí prišiel list, ktorý napísal Miloševič deň pred smrťou. Sťažoval sa na zlý spôsob liečenia.
Miloševičovi príbuzní sa počas víkendu dohadovali, kde bude pohreb. Uvažovali o Rusku, Srbsku a Čiernej Hore. Nakoniec sa rozhodli pre hlavné mesto Belehrad. To bude problém pre exprezidentovu manželku Mirjanu, ktorá žije v ruskom exile. Ak by prišla do Srbska, hrozí jej zatknutie. Obvinili ju z korupcie a prípravy smrti bývalého srbského prezidenta Ivana Stamboliča.
Prezident Boris Tadič včera Mirjane odmietol udeliť amnestiu, aby mohla prísť na pohreb. Miloševičova Socialistická strana požiadala, aby exprezidenta pochovali v Aleji hrdinov, čo je cintorín srbských prominentov. Kancelária prezidenta Tadiča vyhlásila, že štátny pohreb neprichádza do úvahy. Zdôvodnila to jeho zodpovednosťou za krvavé vojny na Balkáne. Socialisti neúspešne intervenovali aj u premiéra Vojislava Koštunicu a vzápätí pohrozili, že odídu z koalície a budú bojkotovať aj parlament.
Niektorí kosovskí Albánci sa včera vyjadrovali, že by Miloševiča najradšej pochovali v masovom hrobe. Pre kosovských Srbov je však Miloševič národný hrdina a zaslúži si podľa nich dôstojnú rozlúčku. "Bol to veľký srbský hrdina," hovorí Boban Dančetovič.
(hud, čtk, tasr)