Študenti protestujú pred historickou budovou univerzity v Paríži. Zo Sorbonny ich vyhnali policajti. FOTO - ČTK/AP |
PARÍŽ - Protesty vo Francúzsku proti novým pracovným zmluvám silnejú a šíria sa po celej krajine. Včera pokračovali na vysokých aj stredných školách. Študenti zablokovali 11 univerzít. Rektor parížskej Sorbonny povedal, že univerzita bude zatvorená najmenej do konca týždňa.
K študentom a odborom sa pridala aj opozícia. Žiadajú premiéra, aby zákon stiahol. Tvrdia, že zvýši sociálnu neistotu mladých ľudí a nezamestnanosť nezníži. Vyzvali tiež prezidenta Jacqua Chiraca, aby sa k zákonu vyjadril. Z opozičnej Socialistickej strany dokonca prišla požiadavka na rozpustenie parlamentu.
Francúzsky premiér Dominique de Villepin v nedeľnom televíznom prejave nový zákon obhajoval. Parlament ho schválil minulý týždeň. Zamestnávateľom uľahčuje prijímanie, ale aj prepúšťanie ľudí do 26 rokov. Vláda si sľubuje, že tak zníži nezamestnanosť. Ide o systém podobný dánskemu, takzvaný hire&fire (zamestnať a prepustiť) a zavádza dvojročnú skúšobnú lehotu. Premiér v televízii povedal, že ľudia už zabudli na minuloročné nepokoje na predmestiach Paríža. Vyvolala ich najmä vysoká nezamestnanosť mladých, v niektorých oblastiach je ich bez práce viac ako 40 percent.
V sobotu v Paríži na Sorbonne zasahovala polícia a vyvolala pobúrenie. Asi dvesto študentov, ktorí okupovali univerzitnú aulu tri dni, vyhnala slzným plynom a obuškami. Študenti považujú zásah za brutálny. "Polícia prekročila hranice. Ľudia si púšťali hudbu a polícia na nich zaútočila," povedala študentka Marianne (20). Podľa iného študenta, bol "zásah polície profesionálny a študentov v pokoji vyviedli z budovy". Minister vnútra Nicolas Sarkozy pre nepokoje skrátil zahraničnú cestu. Tvrdí, že k policajnej brutalite nedošlo.
Podľa francúzskeho denníka Le Figaro rozruch okolo nových pracovných zmlúv iba poukazuje na nepripravenosť Francúzov na zmeny a vyjadruje poľutovanie, že sa zákon nepodarilo dostatočne vysvetliť. Podľa denníka sa to dá napraviť, naopak zrušenie reformy by bolo veľkým omylom a neprospelo by sociálnemu systému krajiny.
(jah, čtk, reuters)