Varšava 9. marca (TASR) - Hlavní vyjednávači s Európskou úniou z piatich kandidátskych krajín rokovali v piatok vo Varšave. Slovensko na stretnutí zastúpené nebolo.
Cieľom schôdzky bolo konzultovať spoločné stanovisko k návrhom pätnástky na financovanie nových členov únie. Do Varšavy pricestovali predstavitelia Cypru, Estónska, Slovinska, Českej republiky a Maďarska. Menované krajiny tvoria spolu s Poľskom takzvanú luxemburskú skupinu, ktorú únia pred piatimi rokmi v prvom slede pozvala rokovať o členstve.
Danuta Huebnerová, zodpovedná v poľskej vláde za otázky integrácie, povedala, že v tejto fáze vstupných rozhovorov je napriek rozdielnosti kandidátskych štátov a ich individuálnych záujmov potrebné koordinovať ďalší postup a sústrediť sa na problémové oblasti, ktoré sú pre všetkých podobné. Ide najmä o financovanie nových členov EÚ s dôrazom na subvencie do oblasti poľnohospodárstva.
Varšavské stretnutie ukázalo, že názory aj na túto otázku sa líšia. Väčšina kandidátov na druhej strane považuje sumu 40 miliárd eúr navrhnutých Európskou komisiou na podporu reformných krajín, ktoré získajú v EÚ členstvo, za príliš nízku. Vedúci delegácií luxembruskej skupiny, ktorí v Bruseli rokujú o podmienkach vstupu, označili vo Varšave za neprijateľný aj návrh, aby poľnohospodári v nových členských krajinách dostávali subvencie iba vo výške jednej štvrtiny sumy, ktorú únia poskytne roľníkom zo západnej Európy.
Štyri spoločné ciele, na ktorých sa vyjednávači luxemburskej skupiny dohodli, dopĺňa požiadavka, aby únia k novým členom pristupovala v otázke konkurencie na spoločnom trhu na "rovnoprávnych a úctivých" zásadách, predovšetkým v prípade poľnohospodárov. Ďalej požiadali o výrazné zlepšenie podmienok financovania nových členov po ich začlenení do EÚ a navrhli, aby Brusel rokom 2006 ohraničil prechodné obdobia spojené s finančnou pomocou.
(spolupracovník TASR Branislav Zvara) ed