Priemerná starobná penzia (dnes 7726 korún) sa tak zvýši o 460 korún, priemerný invalidný dôchodok (5833) o 347 korún. O 5,95 percenta sa zvýšia aj predčasné starobné dôchodky, vdovské, vdovecké a sirotské dôchodky.
Percento zvyšovania dôchodkov sa od roku 2004 vypočítava podľa medziročného rastu cien a priemernej mzdy. Zaviedol to zákonom bývalý minister sociálnych vecí Ľudovít Kaník a sľuboval si od toho, že valorizácia dôchodkov už nebude závisieť od vôle politikov. Tí však tento spôsob valorizácie zatiaľ ani raz nedodržali.
Dnes najmä KDH hovorí, že aj tento rok treba tento zákon obísť. Poslanec Brocka by chcel zmierniť rozdiely medzi vysokými a nízkymi dôchodkami, ktoré sa valorizáciou na Kaníkov spôsob naopak zväčšia.
Brocka navrhuje zvýšiť penzie o pevnú sumu, hoci po stretnutí s ministerkou Radičovou by prijal aj iné riešenie. Napríklad také, že o 5,95 % by rástli len penzie do výšky priemernej mzdy a tie dôchodky, ktoré túto hranicu prekračujú, by sa nezvyšovali vôbec. "Ministerka je ochotná akceptovať tento návrh," povedal.
Hovorca ministerky Martin Danko jeho slová popiera. Ministerstvo podľa neho nesúhlasí s nijakou úpravou valorizačného mechanizmu, penzie by sa mali zvyšovať stabilne podľa kľúča, na ktorom sa spoločnosť dohodne, nie účelovými návrhmi politikov. Ak sa podľa neho zastaví zvyšovanie penzií pre jednu skupinu, v skutočnosti to povedie k zníženiu ich dôchodkov o infláciu.
O úprave valorizačného mechanizmu uvažuje aj Smer s tým, že na rôzne výšky dôchodkov by boli rôzne percentá zvyšovania. Presné návrhy nie sú známe, poslanci ich chcú predložiť k novele zákona o sociálnom poistení, ktorú včera posunuli do druhého čítania. (haj)