Podnikatelia a zamestnanci štyri roky podávajú daňové priznanie elektronicky cez internet. Postup nie je zložitý. Treba splniť dve podmienky: zaregistrovať sa na daňovom úrade, aby mali daniari prehľad, kto takýmto spôsobom priznáva dane, a uzatvoriť s úradom zmluvu o elektronickom podávaní daňového priznania. "To je nevyhnutné," povedal hovorca Daňového riaditeľstva Róbert Merva. Zmluva platí na dobu neurčitú.
Ľuďom sa to páči
Formulár daňového priznania sa nachádza na webovej stránke Daňového riaditeľstva i ministerstva financií. Ani po registrácii na elektronické priznávanie dane sa však daňovník ceste na daňový úrad nevyhne. Priznanie musí totiž podpísať. A tak mu nezostáva nič iné, iba vytlačiť poslednú stranu a do troch dní po podaní priznania cez internet ju priniesť na daňový úrad. Kompletný elektronický servis zatiaľ nie je. Zákon totiž upravuje iba takzvaný zaručený elektronický podpis, ktorý je pre bežného daňovníka nedostupný: je drahý a môžu si ho dovoliť len veľké firmy. "Pre väčšinu ľudí je to neefektívne, zložité a finančne nákladné," kriticky hodnotí zákon o elektronickom podpise Merva.
Priznávanie dane za pomoci internetu je aj bez použitia elektronického podpisu a registrovaného elektronického podávania medzi ľuďmi z roka na rok populárnejšie. "Využíva ho čoraz viac daňovníkov." Ušetrí im jednu cestu: nemusia si chodiť po priznanie na úrad. Jednoducho si formulár stiahnu z internetu. Vyplnia ho buď perom, alebo priamo na internete a vytlačia. Daňováci takto vyplnené tlačivo bez problémov uznajú.
Daň vám vypočíta internet
Vypĺňanie priznania na internete je jednoduchšie ako klasické vypisovanie tlačiva. A to aj napriek tomu, že formuláre sa zjednodušili a sprehľadnili. Ešte v roku 2004 boli štyri, teraz sú iba dva. Systém na internete je nastavený tak, že po vypísaní jednej kolonky sa automaticky vysvieti nasledujúca, ktorú má klient vypĺňať. Dokonca to sčítava sumy a počíta daň. Na formulároch sú totiž rôzne medzisúčty, súčty a údaje sa prenášajú z jednej tabuľky do druhej, pričom sa ľahko môže stať, že človek sa pomýli a niektoré riadky vynechá. Daň mu síce môže vyjsť správne, no za nepresnosti môže dostať finančný postih. "Za administratívne nedostatky hrozí pokuta do dvoch tisíc korún. Všetko závisí od rozhodnutia daňového úradu," hovorí expertka na dane z firmy D.P.F. Jana Paulenová. Daňováci podľa nej kontaktujú ľudí, aj keď sa pomýlia iba o korunu. Pri vypĺňaní cez internet sa mnohým zbytočným chybám dá vyhnúť.
Ak patríte medzi tých konzervatívnych a chcete vypĺňať originálne priznanie a ručne, nemusíte si robiť starosti, kde ho zoženiete. Je k dispozícii na každom daňovom úrade.