FOTO |
Poberá ho vždy len jeden z nich. A to nielen na vlastné dieťa, ale aj na dieťa v pestúnskej starostlivosti, dieťa osvojené a dieťa manžela či manželky, ktoré nie je vlastným dieťaťom daňovníka. Daňovník má nárok na bonus iba na nezaopatrené dieťa, ktoré má najviac 25 rokov a preukázateľne s ním žije v spoločnej domácnosti. Bonus si môže nárokovať už za mesiac, keď sa dieťa narodí.
Daňový bonus získajú iba tí, čo zarobili v kalendárnom roku aspoň 6-násobok minimálnej mzdy, čo bolo vlani 39 600 korún. Podnikateľ musí túto podmienku splniť úplne, zamestnanec nie. Ak podnikateľ nezarobí za rok 39 600 korún, bonus nezíska. Zamestnancovi postačí, keď v niektorom z mesiacov dostane výplatu vyššiu ako je polovica minimálnej mzdy, zamestnávateľ mu bonus v tom mesiaci vyplatí. Nemusí ho vrátiť, aj keby za celý rok nezarobil spomínaných 39 600 korún. Vlani bola minimálna mzda bola 6500 korún, od októbra stúpla na 6900 korún. Na mesačný bonus teda zamestnancom stačilo zarobiť 3250, respektíve 3450 korún.
Bonus neznižuje daňový základ, ale priamo daň. Minulý rok takto zamestnávatelia znižovali daň pracovníkom (rodičom) každý mesiac o 400 korún do konca augusta. Potom štát zvýšil bonus na 450 korún. Za celý rok si polepšili vďaka potomkom o päťtisíc korún.
V podmienkach na získanie bonusu sú výnimky. Invalidným dôchodcom stačí zarobiť iba polovicu z toho, čo zákon žiada od zdravých pracovníkov, čiže ročne 19 800 korún. Platí to aj pre rodiča, ktorý má menej ako 16 rokov. Rodičia medzi 16 až 18 rokom musia zarobiť o polovicu viac, čiže 29 700 korún. Na bonus nemajú nárok nezarábajúci penzisti - rodičia (ak je dôchodok ich jediným príjmom), hoci ich životné podmienky sú horšie ako pracujúcich rodičov.
Podnikateľ o daňový bonus na dieťa žiada priamo v daňovom priznaní. Bonus porovná s daňou, ktorú musí zaplatiť. Daň sa mu o bonus zníži. Prípadný preplatok bude mať po zarátaní bonusu vyšší. Daňový úrad mu ho za rok 2005 v máji vyplatí.
Doklady, bez ktorých daňový bonus nedostanete
8 kópia rodného listu dieťaťa
8 potvrdenie o návšteve školy alebo doklad o poberaní prídavkov na dieťa
Zamestnanec, ktorý "prehral" daňový bonus v hokeji
Jozef a Peter chodia spolu rekreačne hrávať hokej. Jozef má tri deti, Peter dve. Deti oboch kamarátov spĺňajú podmienky, aby mohli od štátu dostávať daňové bonusy. V jednom zo zápasov vo februári minulého roka boli súpermi. Pri boji o puk sa obaja zranili tak, že mali péenku až do konca roka. Od januára 2006 začali znova pracovať. Jozef sa sťažoval Petrovi, že účtovníčka mu vyplatila vlani daňový bonus iba za január 2005, zvyšok mu nechcela doplatiť. Peter sa čudoval, lebo podobné problémy nemal, hoci bol rovnako práceneneschopný ako Jozef. V čom bol problém?
Peter dostáva vo svojej firme mesačne 50-tisíc korún. Za jeden mesiac tak splnil podmienku na získanie daňového bonusu, hoci zvyšok roka nepracoval. Teda zarobil za celý minulý rok viac ako 6-násobok minimálnej mzdy. Jozef má plat o polovicu nižší, zarába 25-tisíc korún. Keďže aj on bol okrem januára na péenke, nedosiahol pri výške svojho platu príjem, aby mu štát priznal bonus. Keďže však je zamestnanec, nemusí vrátiť bonus, ktorý dostal od štátu v januári 2005.