Fondy: časť výnosov je od dane oslobodená

Podielové fondy sú medzi ľuďmi čoraz populárnejšie. Kým pred piatimi rokmi mali v majetku vyše šesť miliárd korún, v súčasnosti je to cez 130 miliárd.

FOTO


Investor by však nemal zabudnúť, že výnosy z podielových listov sú pri ich vrátení správcovskej spoločnosti zdaniteľným príjmom. Pozor, netreba zdaňovať celý výnos, v mnohých prípadoch dokonca ani korunu z výnosu. Platí to pre podielové listoch a podobne je to aj pri zárobku z prenájmu či z príležitostnej poľnohospodárskej výroby. "Ak úhrn týchto príjmov, znížený o výdavok - nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia - je príjem od dane oslobodený," hovorí účtovná expertka z firmy D.P.F. Jana Jurčíková. V minulom roku to bolo 22 900 korún.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Znamená to, že ak zárobok z toho, že jednotlivec predal podielové listy drahšie ako ich nakúpil, nebol vyšší ako táto suma, nemusí ju vôbec zdaňovať. Dokonca ani uvádzať v daňovom priznaní. V prípade, že by mal aj príjmy z prenájmu, oslobodenie si už uplatniť nemôže, pretože to využil už pri podielových fondoch.

Ak je výnos vyšší, treba ho zdaniť. Môže sa ale stať, že výnos nad

22 900 korún minulý rok dosiahol penzista, ktorý okrem toho nemá žiadne iné zárobky, ktoré mu zákon prikazuje zdaniť. Vtedy platí ustanovenie, že daňové priznanie podáva iba osoba s príjmom vyšším ako polovica základnej nezdaniteľnej čiastky. Minulý rok to bolo 43 968 korún. Keďže penzista má zdaniteľné príjmy pod touto hranicou, priznanie nepodáva a výnos mu ostane celý.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že podielové listy predal napríklad zamestnanec, ktorý mal okrem toho ďalšie príjmy a jeho celkový zárobok bol aj spolu s výnosmi z podielových listov (okrem tej časti, ktorá je oslobodená), vyšší ako

43 968 korún, potom to treba zdaniť. "Zdanenie sa vykoná podaním daňového priznania," povedala Daniela Miháliková z Daňového riaditeľstva v Bratislave.

Kvôli podielovým listom musel podať priznanie

Zamestnanec firmy Capital Bonus Michal zarobil minulý rok v hrubom vyše 300-tisíc korún. Popri tom mal podielové listy v troch fondoch: peňažnom, dlhopisovom a akciovom. Druhého januára v roku 2004 do nich vložil spolu 200-tisíc korún. Vlani deň pred Silvestrom, sa rozhodol, že ich predá. Kamarát Jakub, ktorý fondy podrobne sleduje mu oznámil, že investícia mu v priemere za rok vyniesla deväť percent. Michal sa rozhodol, že si za úspory kúpi auto, preto ich na Silvestra vrátil správcovskej spoločnosti, ktorá mu za ne vyplatila 237 620 korún. Jeho výnos bol 37 620 korún. Z príjmov v Capital Bonus mu nevznikol žiaden preplatok ani nedoplatok na dani. Musí však podať daňové priznanie a dodaniť príjmy z podielových listov. Pri výpočte dane postupuje nasledovne: Od výnosu odpočíta 22 900, čiže sumu, ktorá je od dane oslobodená. Dostane tak 14 720 korún. Z toho zaplatí daň 19 percent, čo je 2796 korún, keďže daň sa zaokrúhľuje na celé koruny nadol.

SkryťVypnúť reklamu

Štát zdaňuje aj podľa starých predpisov

Mišov kamarát Jakub, expert na podielové fondy investoval o niečo skôr. Na začiatku roku 2002 vložil do fondov tiež 200-tisíc korún. Investícia mu vyniesla priemerný ročný výnos sedem a pol percenta. Zarobil tak spolu 48 459 korún. Jakub, podobne ako Michal, nemal z pracovných príjmov preplatok ani nedoplatok. Výnosy z predaja podielových listov však zdaniť nemusel. Prečo? Investoval totiž do cenných papierov ešte pred koncom roka 2003. Vtedy platil starý zákon o dani z príjmov, ktorý predaj cenných papierov upravoval inak. Podľa vtedajšieho daňového režimu bol od dane oslobodený výnos do 50-tisíc korún s podmienkou, že cenný papier vlastnil majiteľ aspoň tri roky a až potom ho predal. "Za predaj cenného papiera sa považuje aj spätný predaj tuzemských podielových listov," doplnila Miháliková. Jakubov výnos bol nižší, ako 50-tisíc korún, daň preto platiť nemusí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 173
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 574
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 193
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 566
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 387
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 213
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 867
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 854
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu