FOTO |
Orientovať sa v daňových paragrafoch nebolo pre bežného občana jednoduché pred reformou ani po nej. Daňovníci nemajú šancu zvládnuť sami postupy čo a ako zdaniť, prípadne platiť v medziach zákona čo najnižšiu daň. Takisto vypĺňanie daňového priznania, zastupovanie v daňovom konaní pred štátnymi orgánmi alebo vedenie daňového účtovníctva. Stále viac ich to núti využívať služby kvalifikovaných daňových poradcov. O rozhovor sme požiadali prezidenta Slovenskej komory daňových poradcov JÁNA ARTURA OBERHAUSERA.
Aký je rozdiel medzi daňovým poradcom a konzultantom, ktorý radí ľuďom v daniach, ale bez licencie?
Je to podobné, ako keby vám naprojektoval dom niekto, kto nie je stavebným inžinierom. Asi by sa dal postaviť, ale či by zodpovedal kritériám bývania, je veľmi otázne. Pojem daňový konzultant nie je zahrnutý v žiadnom registri povolaní ani živností. Nevieme, či konzultant má primerané vzdelanie, odborné skúšky, aktuálne vedomosti. Alebo či je poistený na prípadné škody, ktoré môžu vzniknúť z jeho rád. Ak daňový konzultant nemá potrebné osvedčenie, podniká neoprávnene, a to je trestný čin.
Čo potrebuje vedieť dobrý daňový poradca, aby na trhu obstál?
Mal by vedieť využiť daňové zákony v úzkej väzbe na podnikateľskú evidenciu a účtovníctvo. Na to nadväzuje potreba znalosti obchodného, finančného a pracovného práva. Nezaobíde sa ani bez vedomostí z postupov účtovania, podnikovej ekonomiky, zákonov o konkurze a vyrovnaní, zdravotnom a sociálnom poistení, o katastri, živnostenského zákona, občianskeho zákona.
V čom konkrétne môže klientovi poradiť?
Robí mu daňový audit, teda poskytuje informáciu o súlade zaplatených daní s daňovou povinnosťou. Ďalej dáva klientovi písomné stanoviská k daňovým problémom, navrhuje optimalizáciu daňovej povinnosti, radí a zastupuje ho pred daňovými orgánmi. Takisto je jeho úlohou vypracovať podklady na prípadné odvolania, žaloby a právna pomoc v daniach. Poskytuje aj daňové poradenstvo súvisiace so zlučovaním, rozdeľovaním a likvidáciou spoločností. V neposlednom rade vypracováva daňové priznania.
Ktoré veci v daniach ľudia zvládnu sami a kde už musí poradiť daňový poradca?
Zo skúseností viem, že občan nepodnikateľ potrebuje radu, keď má viacero druhov príjmov, ktoré je musí správne zaradiť a súčasne k nim priradiť zodpovedajúce výdavky. Pravdu povediac, bežný občan ani nevie, čo sú zdaniteľné príjmy alebo kedy sa podáva daňové priznanie a na aké tlačivo.
A čo podnikatelia?
Tu je situácia celkom iná. U nich možno daňové priznanie vypracovať len po analýze zaúčtovaných príjmov a výdavkov. Vpísanie údajov do priznania je už len rutinou.
Kedy môže daňový poradca odmietnuť pomoc?
Napríklad ak z nedostatku pracovnej kapacity nemôže včas splniť klientove požiadavky. To sa deje práve teraz v marci, keď je najvyšší čas vypracovať daňové priznanie. Zväčša neprijme zákazku aj vtedy, keď má obavy z toho, či sú klientove podklady a účtovníctvo v súlade so zákonmi.
Kde sa končí zodpovednosť poradcu a začína sa zodpovednosť
klienta?
Zjednodušene, zodpovednosť poradcu a objednávateľa je obsiahnutá vždy v zmluve, ktorú pri poskytovaní poradenstva spolu uzatvárajú. Daňovník zodpovedá za úplné poskytnutie všetkých podkladov a informácií potrebných na prácu daňového poradcu. Daňový poradca zas zodpovedá za kvalitu spracovania napríklad daňového priznania s tým, že ručí za škodu, ktorú môže neúmyselne svojou radou spôsobiť.
Aké rady od poradcov klienti najviac požadujú?
Najčastejšou a najnáročnejšou požiadavkou daňovníkov je, či vynaložený výdavok je daňovo uznateľný. Ďalej otázka, či príjmy klienta sú oslobodené od dane alebo nie. K zložitým prácam poradcu patrí aj stanovenie daňového režimu pri rôznych finančných a bankových produktoch.
Koľko môžu ľudia ušetriť na tom, že sa "netopia" v papieroch, ale využijú služby daňového poradcu?
Hazard v daniach sa nevypláca. Zle vypočítaná daň, prípadne jej krátenie nad hranicu osem tisíc korún je trestný čin.
Čiže dá sa to aspoň približne vyčísliť?
Niekedy poradca ušetrí daňovníkovi státisíce, samozrejme v medziach zákona.
Ľudia sú omylní, daňoví poradcovia nie sú výnimkou. Sú poistení proti prípadnej škode, ktorú spôsobia klientovi nesprávnou radou?
Každý daňový poradca - člen Slovenskej komory daňových poradcov je povinne poistený. Ukladá mu to zákon. Z tejto poistky sa uhrádza prípadná škoda, ktorú poradca môže spôsobiť daňovníkovi nesprávnou radou a nesprávne zvoleným postupom výpočtu daňovej povinnosti.