Predseda DU Ján Budaj najprv nechcel kandidovať, ale napokon bude na 149. mieste kandidátky SF Zuzany Martinákovej. FOTO - SITA |
Od novembra 1989 je to prvýkrát, čo politická strana dala na svojej kandidátke taký výrazný priestor občianskym aktivistom, ale aj ľuďom, ktorí boli vo VPN a z politiky sa ešte začiatkom 90. rokov vytratili. Takým je napríklad Milan Šútovec, bývalý podpredseda federálneho parlamentu.
Podľa Šútovca sa súčasné volebné obdobie končí v podivnom marazme a bol by rád, keby sa verejný život preliečil. "Ak tomu pomôžem svojou účasťou, budem len rád. Keby sa to aj nepodarilo, poviem si, že som robil, čo som vedel a vládal."
Na kandidátke SF sa zišla zmes rôznych osobností. Je tam bývalý podpredseda Ruskovej ANO Milan Kepeňa, ale i umiernený národniar Milan Janičina ešte z čias Moravčíkovej vlády. Šútovec si však položil otázku, ktorá zo strán, čo je v parlamente, nie je zmesou. "Snáď okrem KDH a SMK."
Šútovcovi sa nepáči rozostúpenie politickej scény na ľavé a pravé krídlo a vyprázdnenie politického stredu. "Tak sa mi videlo, že SF má potenciál obsadiť politický stred."
Slovami "chcel by som, aby to tak nemuselo byť", reagoval Šútovec na otázku, čo v prípade, ak by sa Martináková dohodla na povolebnej spolupráci s Ficovým Smerom. Dúfa, že stredová pozícia SF sa vykultivuje a vo voľbách získa takú podporu, aby nemuselo uzatvárať neslušné spoločenstvá. Šútovec neráta, že by sa po voľbách objavil v nejakej vládnej funkcii.
Aktivistka na ochranu životného prostredia Ľubica Trubíniová hovorí, že občianske organizácie môžu vznášať svoje pripomienky a požiadavky, ale nakoniec aj tak sa proces rozhodovania končí v politike. Aj preto kandiduje. "Sama som sa presvedčila, že politici sledujú iné záujmy ako často oprávnené požiadavky občanov," povedala.
Na otázku, či by jej prekážala spolupráca SF so Smerom, odvetila, že by to znamenalo problém, nechce to však dopredu posudzovať. Priznala, že v minulosti "mala problémy so Smerom" v otázke jadrových elektrární.
Kto je kto z kandidátky SF
Marek Ťapák - Ako nečlena ho navrhla DU, je na 2. mieste kandidátky. Ťapák pôsobil ako šéf divadla Nová scéna v Bratislave, odvolal ho z funkcie bývalý minister kultúry Milan Kňažko.
Milan Janičina - Je na 10. mieste. V bývalej Moravčíkovej vláde v roku 1994 bol ministrom privatizácie.
Oľga Pietruchová - Občianska aktivistka (na 15. mieste), venuje sa ochrane práv žien. Navrhla ju DU.
Milan Kepeňa - Zostal verný šéfovi ANO Pavlovi Rusko v spore, ktorý s ním viedla skupina okolo Ľubomíra Lintnera. Z ANO odišiel až v januári. Je na 16. mieste.
Branislav Hochel - Je na 17. mieste. Bývalý podpredseda DS, odporca fúzie tejto strany s SDKÚ. S ďalšími zakladá DS Slovenska.
Vladimír Ondruš - Je na 29. mieste, člen predsedníctva DU. Ondruš bol v rokoch 1990 až 1991 podpredsedom vlády za VPN.
Juraj Alner - Do novembra 1989 mal zákaz byť novinárom. Potom bol šéfredaktorom denníka Čas, novín DS a v polovici 90. rokov pracoval v denníku Národná obroda. Pôsobí v Asociácii európskych novinárov.
Ľubica Trubíniová - Je známa ako environmentalistka, 10 rokov pracovala v hnutí Greenpeace. Teraz je v mimovládnej organizácii, ktorá sa venuje ochrane prírody v bratislavskom regióne. Trubíniová má 49. pozíciu, navrhla ju DU.
Milan Šútovec - Na kandidátke ako nestraník má 79. miesto. Šútovec je literárny vedec, po novembri 1989 bol šéfom Snemovne národov federálneho československého parlamentu. Navrhla ho DU. (sp)