Generálny prokurátor Dobroslav Trnka (vpravo) poslancom oponoval, minister vnútra Martin Pado (druhý sprava) im naopak vyšiel v ústrety a nezastal sa ani policajného prezidenta Antona Kulicha (tretí zľava). FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Poslanci si na včera na ústavnoprávny výbor pozvali generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ministra vnútra Martina Pada (SDKÚ) a policajného prezidenta Antona Kulicha. Chceli sa ich spýtať, ako prišli na to, že nemajú priestupkovú imunitu.
Členom výboru je aj Ján Cuper, ktorý podľa poslancov všetko spustil, na výbor však neprišiel.
Na úvod položil Trnkovi niekoľko otázok predseda výboru Ján Drgonec. Trnka mu odpovedal, prečo si myslí, že nariadenie policajného prezidenta, ktoré pôvodne uznávalo imunitu poslancov, bolo nesprávne. Pri zdôvodňovaní vychádzal vraj aj z komentárov ústavy, ktoré napísal sám Drgnoec.
"Čo to vôbec má znamenať, že policajný riaditeľ vstúpi do imunity?" pýtal sa Drgonec, podľa ktorého nemá právo vykladať zákon.
Poslanci sa hádali, prečo - ak podľa Trnku nemajú priestupkovú imunitu - majú ju sudcovia Ústavného súdu. Trnka im odpovedal, že v ich prípade to rieši samostatný zákon.
Aktívny bol aj poslanec Gábor Gál z SMK. Položil si otázku, či policajti vlastne nezneužívajú právomoc verejného činiteľa, keď si myslia, že poslanci nemajú priestupkovú imunitu a chcú ich pokutovať.
Viacerí poslanci opakovali, že hoci to vyzerá, ako keby sa tejto imunity silou-mocou nechceli vzdať, ide im len o čistotu zákona, nie o nich samých.
Peter Miššík (SDKÚ) povedal, že vzhľadom na to, čo urobil Cuper, "je samozrejmé, že verejná mienka sa obrátila proti nám". Podľa neho včerajšie hlasovanie poslancov jasne ukázalo, že väčšina z nich vedela, že imunitu mali a teraz si ju zúžili. "Až na pár ľudí, ktorí na tom chcú vytĺkať politický kapitál."
Gál vraj počul príhodu, ako policajti zastavili manžela istej novinárky a pýtali sa ho, či je poslanec. Chceli ho vraj pokutovať.
Poslanci chvíľu so smiechom uvažovali, či majú imunitu aj v prípade, ak "vyflieskajú manželku" alebo "inzultujú novinára".
Minister vnútra Martin Pado sa Kulicha, ktorý akceptoval Trnkov protest, nezastal. Naopak poslušne poslancom sľúbil, že nariadenie zruší a bude to brať tak, že imunitu mali a stále aj majú.
Trnka uvažuje, že sa v súvislosti s týmto problémom obráti na Ústavný súd. (mož)
Čo hovoria zákony
Poslanci a právnici sa sporia, či majú aj priestupkovú imunitu, alebo len trestnoprávnu.
Ústava Slovenskej republiky v článku 136 hovorí: "Sudcovia Ústavného súdu majú imunitu rovnako ako poslanci Národnej rady Slovenskej republiky."
Zákon o priestupkoch v paragrafe 9: "Konanie osôb požívajúcich výsady a imunity podľa zákona alebo medzinárodného práva, ktoré má znaky priestupku, nemožno ako priestupok prejednať."
Tí, čo hovoria, že poslanci priestupkovú imunitu nemajú, sa odvolávajú práve na túto vetu. Podľa nej neexistuje zákon, podľa ktorého ju majú.
Tí, čo tvrdia, že imunitu majú, sa odvolávajú aj na zákon o poslancoch z roku 1989, kde sa v paragrafe 19 píše: "Poslanci sú pod ochranou ústavy a majú poslaneckú imunitu."
Tí, čo sa odvolávajú na toto, zároveň tvrdia, že ju musia mať, keďže priestupkovú imunitu majú aj sudcovia Ústavného súdu.
Ich odporcovia tvrdia, že sudcovia Ústavného súdu ju majú preto, lebo zákon o organizácii Ústavného súdu v paragrafe 14 hovorí: "Sudcu nemožno stíhať pre konanie, ktoré má znaky priestupku alebo obdobného protiprávneho konania podľa osobitných predpisov." V prípade poslancov nie je takáto veta nikde napísaná. (mož)