Kontroverzný spor s firmou Noram môže stáť Železnice SR bezmála 700 miliónov korún, čo by zrejme výrazne prehĺbilo ich stratu. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BRATISLAVA - Spor medzi štátnymi Železnicami SR a súkromnou firmou Noram o niekoľko stoviek miliónov korún pre starú zmluvu o dodávke infosystému Krajský súd v Bratislave ani včera neukončil. Hoci rozhodnutie súdu padlo, obe strany po jeho vynesení vyhlásili, že podajú odvolanie a proces sa opäť presunie na Najvyšší súd.
Železnice SR navyše tvrdia, že ide o podvod proti spoločnosti. "V tomto smere sme podali trestné oznámenie," povedala denníku SME hovorkyňa železníc Nela Blašková.
Železnice majú zaplatiť menej
Podľa včerajšieho rozhodnutia bratislavského Krajského súdu majú železnice zaplatiť Noramu odškodné približne 22 miliónov dolárov plus súdne trovy. Spolu ide teda asi o 684 miliónov korún, za čo by mohli železnice zrekonštruovať napríklad osobnú stanicu v Prešove či v Poprade. Aktuálna suma, ktorú majú železnice zaplatiť súkromnej firme, je o štvrtinu nižšia ako v pôvodnom rozhodnutí súdu. Železnice totiž mali zaplatiť zhruba 29 miliónov dolárov plus súdne trovy.
Hoci Železnice SR nechcú zatiaľ neprávoplatné rozhodnutie súdu komentovať, podajú proti nemu odvolanie. "O rozsudku, ktorý bol vynesený, môžeme povedať len toľko, že podáme odvolanie a počkáme na ďalšie rozhodnutie Najvyššieho súdu," povedala Blašková.
Proti rozhodnutiu sa chce odvolať aj Noram. Firme sa totiž nepáči, že dostane menej peňazí, než koľko si nárokuje. "Súd nám nepriznal všetko v takej výške, ako sme si uplatnili. Som presvedčená o tom, že nám to právom patrí. Takže sa odvoláme proti tomuto rozsudku," povedala po vynesení rozsudku právna zástupkyňa Noramu Danuša Tichá.
Desaťročný problém
Jadrom sporu je zmluva na dodávku a údržbu integrovaného komunikačného systému, ktorú podpísal za železnice odchádzajúci riaditeľ Milan Chúpek s konateľom Noramu Adim Gyurikom v roku 1996. Aj napriek zmluve sa žiadne práce nevykonali. Tri dni po podpise zmluvy, teda 20. júna 1996, vedenie železníc vyhlásilo výberové konanie. O ďalšie tri dni nahradil Chúpeka v kresle riaditeľa štátnej firmy Michal Lazar.
Medzi 25 záujemcami, ktorí sa prihlásili do súťaže o viac ako štvrťmiliardovú zákazku, firma Noram nefigurovala. Vedenie železníc súťaž začiatkom augusta toho istého roku zrušilo.
Železnice považujú zmluvu z roku 1996 za neplatnú. Ich argumentom je, že spoločnosť je zo zákona obstarávateľom. To v praxi znamená, že zákazky musia zadávať formou verejného obstarávania. Žiadna súťaž sa však podľa železníc neuskutočnila. Zástupkyňa Noramu tvrdí opak: "V roku 1996 moji klienti vyhrali verejnú súťaž a právoplatne uzatvorili zmluvy." Podľa železníc ich oponent nepreukázal, že nejaká súťaž sa konala.
Koľko to má ŽSR podľa rozhodnutia súdu stáť
Odškodné 22,08 milióna dolárov
Právne trovy 7,5 milióna korún
Súdne poplatky 500-tisíc korún
Náklady znaleckého dokazovania na účet krajského súdu 28-tisíc korún
Spolu 684,5 milióna korún
Zdroj: Krajský súd v Bratislave