FOTO: REUTERS / GRAF: SME
MINSK - V Bielorusku včera vyhlásili oficiálne výsledky volieb. Až neuveriteľne jasne v nich zvíťazil doterajší prezident Alexander Lukašenko. Získal 82,6 percenta hlasov.
Opozícia, medzinárodní pozorovatelia OBSE, Spojené štáty aj Európska únia hovoria o podvode. Biely dom pomenoval situáciu v Bielorusku spojením klíma strachu, Európska únia videla systematické zastrašovanie. Amerika voľby nechce uznať.
Spokojné bolo jedine Rusko, ktoré nevidelo žiadne problémy. Prezident Vladimir Putin už Lukašenkovi gratuloval.
Revolúcia sa nekonala
"Revolúcia, o ktorej toľko ľudí hovorilo a ktorú niektorí pripravovali, sa nevydarila. Aj napriek tlaku a rozkazom zo zahraničia nás nemohli zlomiť," povedal Lukašenko, ktorý sa stal tretí raz po sebe prezidentom. Tisícky ľudí, ktorí proti voľbám už dva dni po sebe demonštrujú, sú podľa neho zaplatení opozíciou.
Neuznávame ho
Opozícia výsledky odmieta a žiada nové voľby. "Považujeme Lukašenka za neústavného prezidenta a žiadame demokratické štáty, aby ho nepovažovali za prezidenta zvoleného právom," povedal kandidát opozície Alexander Milinkievič, ktorý podľa oficiálnych výsledkov získal šesť percent hlasov.
Nezávislé odhady hovoria o tesnejšom súboji. Lukašenko vraj dostal 43 percent hlasov a Milinkievič 31 percent. To by znamenalo minimálne nevyhnutnosť usporiadať v Bielorusku druhé kolo volieb.
Neslobodné a nespravodlivé
Pozorovatelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) voľby označili za neslobodné a nespravodlivé. V mene 500 pozorovateľov to povedal americký kongresman Alcee Hastings. Za najväčšie chyby označil, že tajná služba KGB spojila stúpencov opozície s teroristami, že opozičníci nemali prístup do štátnych médií a že ich bezdôvodne zatýkali a fyzicky napádali.
Pozorovatelia z krajín Spoločenstva nezávislých štátov, ktoré združuje bývalé sovietske republiky, tvrdia, že voľby boli v poriadku. Známy ochranca ľudských práv Sergej Kovaľjov, ktorý bol v Bielorusku tiež ako pozorovateľ, však hovorí, že voľby boli pod obrovským tlakom štátneho aparátu. "A to nie je typické len pre Bielorusko, v Rusku sa s tým stretávame tiež."
Ukradli mi víťazstvo
Milinkievič včera vyhlásil, že vláda ukradla jeho víťazstvo. "Výsledky volieb neuznávame. To žiadne voľby neboli, ale neústavné uchvátenie moci. Súčasný prezident nemal právo tretíkrát kandidovať," povedal Milinkievič. "Voľby neorganizovali volebné komisie, ale silové rezorty."
Milinkievič potom vyhlásil, že bude požadovať opakované voľby. "V komisiách musia sedieť naši zástupcovia a nesmú byť zatýkaní členovia nášho štábu."
V Bruseli hovoria o sankciách
Európska únia sa chystá pritvrdiť sankcie proti vláde "znovu zvoleného" prezidenta Alexandra Lukašenka.
Únia uvažuje o rozšírení zákazu vydávania víz na širší okruh ľudí vládnej nomenklatúry vrátane Lukašenka. Konečné rozhodnutie má padnúť až v apríli po dôkladnom preštudovaní správy OBSE.
"Začali sme diskusiu o prípadných reštriktívnych opatreniach," povedala včera po rokovaní ministrov zahraničia Európskej únie rakúska ministerka Ursula Plassniková s tým, že sa únia úplne stotožňuje s hodnotením OBSE.
Šéfovia európskych diplomacií sa líšili v názore, aké tvrdé by sankcie mali byť. Kým niektoré krajiny požadovali ekonomické postihy, iní žiadali umiernenejšiu pozíciu.
Šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan, podobne ako ministri z Česka, Poľska alebo Litvy, požadoval podľa diplomatov čo najtvrdší postup. Naopak, Nemecko, Portugalsko a Belgicko poukazovali na to, že i keby nenastali podvody, Lukašenko by rovnako vyhral.
"Mohli by sme zaviesť chytré sankcie, ktoré by boli zamerané priamo na ľudí a spoločnosti spojené s bieloruským režimom," povedal poľský zástupca Stanislaw Komorowski. "Neželáme si, aby Lukašenko prišiel k nám do Zakopaného na lyžovačku."
Podľa Európskej komisie by sa zákaz víz mohol vzťahovať na všetkých ľudí, ktorí sú zodpovední za manipulácie a zastrašovanie pri uplynulých voľbách.
"Chceme sa zamerať na zodpovedné osoby, nechceme sa otočiť chrbtom k obyčajným ľuďom v Bielorusku," povedala komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová.
Diktatúra voľby prežila
Ústredná volebná komisia vyhlásila za víťaza bieloruských prezidentských volieb súčasnú hlavu štátu Alexandra Lukašenka.
Posledný európsky diktátor získal väčšinu hlasov. Opozícia tvrdí, že volebné výsledkysú sfalšované. Komisia však nezaznamenala ani jednu sťažnosť proti voľbám. V bieloruskej metropole Minsk protestujú na námestí tisíce ľudí. Posledné diktatúryNa svete je stále minimálne pätnásť krajín s autoritatívnym režimom. Patria medzi ne Čína, Irán, Severná Kórea, Kuba, Líbya, Sýria, stredoázijské republiky a ďalšie.
Ako videli voľby
Pozorovatelia OBSE: Neboli slobodné ani spravodlivé. Demokracia tu je v plienkach.
EÚ: Boli poznačené systematickým zastrašovaním opozície.
Rusko: Bielorusi jasne vyjadrili svoju vôľu a tá musí byť rešpektovaná.
Lukašenko: Aj napriek tlaku a rozkazom zo zahraničia nás nemohli zlomiť.
Milinkievič: V Bielorusku sa nekonali voľby, ale protiústavné prevzatie moci.
Oficiálne výsledky
**prví dvaja kandidáti
Na voľbách sa zúčastnilo 92 % voličov
Alexander Milinkievič 6%
Alexander Lukašenko 82,6 %
Autor: JURIJ LEVITOV, Minsk