Paradoxné dôsledky iránskej cenzúry

Americká fotografka a videoumelkyňa Shirin Neshat, pochádzajúca z Iránu, je slovenskej verejnosti známa najmä vďaka výstave vo Viedni z roku 2000. V súčasnosti ...

Shirin Neshat: Posledné slovo, 2003, ČB video. FOTO - STEDELIJK.NL


Americká fotografka a videoumelkyňa Shirin Neshat, pochádzajúca z Iránu, je slovenskej verejnosti známa najmä vďaka výstave vo Viedni z roku 2000. V súčasnosti sa európskemu publiku predstavuje opäť prostredníctvom svojich výstav v Múzeu moderného umenia v Salzburgu (do 2. apríla) a v amsterdamskom Stedelijk Museum, kde potrvá do polovice apríla.

Netradičné dočasné umiestnenie holandského múzea do priemyselnej budovy bývalého poštového úradu poskytuje zaujímavú atmosféru na konfrontáciu dvoch kultúr: súčasnej západnej a tradičnej iránskej, ktoré sa v dielach autorky stretávajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Shirin Neshat (1957) opustila Irán vo svojich sedemnástich rokoch, keď odišla študovať umenie do Kalifornie. Po skončení štúdií sa umeniu prestala venovať a impulzom na jej výtvarnú prácu bol až návrat do rodnej krajiny v roku 1990. Zmena, ktorá počas jej neprítomnosti v Iráne nastala, bola pre ňu kultúrnym šokom: zo sekularizovaného zriadenia sa medzičasom stala islamská republika, založená na starých tradíciách. Neshat začala vo fotografiách zobrazovať iránske ženy, zahalené v čádoroch. Cez ich tváre píše úryvky poézie od iránskych ženských autoriek. Tvorba mnohých z nich je v súčasnosti pre cenzúru zakázaná. V Iráne sú zakázané aj diela samotnej Neshat.

Vo svete sa preslávila koncom 90. rokov čiernobielymi videami premietanými na protiľahlé steny, zobrazujúcimi proti sebe stojaci mužský a ženský islamský svet. Pri týchto projekciách stojí divák uprostred plátien a zažíva silné emócie založené na kontrastoch mužského a ženského, reality a magickosti, bežného a posvätného.

SkryťVypnúť reklamu

Na výstave v Amsterdame autorka predstavuje šesť videoprác, ktoré mapujú jej tvorbu za posledných sedem rokov. Sama tvrdí, že stále hľadá nové výrazy, preto sa jej tvorba počas tohto obdobia zmenila: dnes pracuje s farebnosťou a prikláňa sa k magickému realizmu. Aj keď Shirin Neshat samu seba nepovažuje za politickú autorku, kontroverznými námetmi a zostrujúcou sa cenzúrou v Iráne dostávajú jej diela aj politické odkazy.

Vo vlastnej krajine by sa nemohla stať uznávanou autorkou. "Cenzúra však paradoxne prospela iránskemu filmu," tvrdí Neshat. V uzavretej mikroklíme neslobodného režimu sa oproti komerčnej západnej filmovej tvorbe iránsky film sústreďuje skôr na vnútorné existenciálne odkazy.

Neznamená to však, že by Neshat cenzúru schvaľovala. V krátkom filme nazvanom Posledné slovo zobrazuje fiktívnu kafkovskú scénu procesu s iránskou spisovateľkou. Žena sedí pred súdom, ktorému predsedá hlavný cenzor. Množstvo pomocníkov listuje v knihách snažiac sa nájsť usvedčujúce dôkazy. Dokument za dokumentom sú predkladané slová, ktoré sú porušením zákona. Počas celého procesu spisovateľka mlčí, obhajobou sú len jej posledné slová - lyrická báseň, ktorá začaruje a umlčí byrokratickú mašinériu.

SkryťVypnúť reklamu

Shirin Neshat vo svojich dielach často využíva námety alebo texty perzských spisovateľov a spisovateliek. Ako preslávená americká výtvarníčka tak s nimi zoznamuje svetovú verejnosť a týmto spôsobom im spláca svoj dlh možnosti vlastnej tvorby. Odkazy jej diel sú univerzálne, svojím pôvodom však upozorňuje na fakt, že možnosť slobodne tvoriť nie je vôbec všade samozrejmá.

Autor: LENKA KUKUROVÁ Amsterdam, Bratislava(Autorka je výtvarná kritička)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 267
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 4 955
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 681
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 960
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 539
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 818
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 620
  8. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 1 520
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu