SMK sa stavia k Bielorusku razantne. Jej šéf Béla Bugár kúpil karikatúru Lukašenka aj Blairovi, poslanec László Nagy bol pozorovať voľby za OBSE. FOTO - SITA |
BRATISLAVA - Väčšina slovenských politických strán vrátane HZDS odsudzuje spôsob, akým prebehli voľby v Bielorusku. V pondelok aj včera posielali svoje vyhlásenia, podľa ktorých boli voľby nedemokratické. Smer nijaké vyhlásenie nedal a na otázku, čo si strana o voľbách myslí, neodpovedal.
Hovorkyňa strany Silvia Glendová vo svojom stanovisku len napísala, že podporia stanovisko Európskej únie. Tá sa zatiaľ nevyjadrila, ale slovenský minister zahraničia Eduard Kukan je za čo najväčšie sankcie. Podľa Kukana by únia mala deklarovať, že Lukašenka ako hlavu štátu neuznáva.
Europoslankyňa a podpredsedníčka Smeru pre zahraničie Monika Beňová si tiež myslí, že únia by mala byť nekompromisná. Beňová bola medzi siedmimi poslancami Európskeho parlamentu, ktorí minulý týždeň do Bieloruska nedostali víza. "Je nepochopiteľné, že som ich nedostala, ak tvrdia, že sú demokratická krajina."
Analytika Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Iva Samsona vlažný postoj Smeru neprekvapuje. "Takáto odpoveď je obchádzaním problému," myslí si Samson.
Za postojom HZDS, ktoré zverejnilo ostré vyhlásenie, vidí Samson taktiku. "Mečiar si na svojom protiamerikanizme, ktorý bol veľmi vulgárny, vybil v polovici 90. zuby a zrejme žije pod dojmom stihomamu, že za stratou jeho vplyvu stoja Spojené štáty." Aj preto sa podľa analytika stal podporovateľom USA, ktoré výsledky volieb neuznali.
To, že voľby by sa mali opakovať, si myslí aj KDH. Po Amerike by ich podľa podpredsedu Martina Fronca nemala uznať ani únia.
V boji proti Lukašenkovi sa angažuje hlavne SMK. Poslanec a predseda výboru pre ľudské práva László Nagy bol počas volieb priamo v Minsku ako pozorovateľ Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Povedal, že takú demonštráciu ozbrojených zložiek a sily zo strany štátu ešte nevidel. Počas demonštrácií opozičných predstaviteľov videl v uliciach veľa policajných áut a tajných policajtov.
Balázs Jarábik z nadácie Pontis, ktorého bieloruské orgány obrali o notebook a do krajiny nemôže vstúpiť, si myslí, že počet ľudí v uliciach na revolúciu stačiť nebude. "Politická demonštrácia Lukašenka, podporená Ruskom, môže dočasne povýšiť nájdenú túžbu a odvahu po slobode." Bojí sa, že po voľbách sa v krajine začnú represie. (mož)