V prípade ak to tak nie je, musí podnikateľ zaplatiť za každého "chýbajúceho invalida" 3-násobok minimálnej mesačnej mzdy, čo je dnes 20 700 korún.
Za minulý rok zaplatili podnikatelia preto, že nezamestnávali invalidov, takmer 365 miliónov korún, čo je o 90 miliónov viac ako v roku 2004.
"Takto získané peniaze sa stávajú súčasťou štátneho rozpočtu a sú efektívne využívané na ďalšie programy," povedal Martin Labanc z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Vyhovieť zákonu zamestnávateľ môže aj tak, že si u invalidných zamestnancov v inej firme objedná tovar či službu v náležitom rozsahu. "V konečnom dôsledku aj takto podporí zamestnávanie občanov so zdravotným postihnutím," hovorí Labanc.
Spoločnosť Emerson Electric Slovakia z Nového Mesta nad Váhom od vlaňajška spolupracuje s dvoma chránenými dielňami. Zuzana Mončeková zo spoločnosti to pokladá za výhodnejšie ako "v podstate 'za nič' platiť štátu", a to pre obe strany. "Naša spoločnosť dostane kvalitné služby a chránená dielňa pracovné zákazky."
Od Nového roka sa za invalidného považuje aj ten, komu Sociálna poisťovňa invaliditu odňala, keď prehodnotila jeho zdravotný stav.
To znamená, že zaplatiť odvod za nesplnené percento zamestnaných invalidov nemusí ani ten podnikateľ, ktorý prestal zamestnávať dostatočný počet občanov uznaných za invalidných, ak jednému invaliditu odobrali. (joč)