ka a Francúzska, na území ktorých Baskovia žijú.
Španielsky premiér José Luis Zapatero sa chce na budúci týždeň stretnúť s opozičnými stranami a rokovať s nimi o ďalšom postupe voči organizácii. Vláda zatiaľ neoznámila, či začne s ETA rokovať. Podľa prieskumov by si to však želalo až 80 percent Španielov.
Väčšina Španielov oznámenie o prímerí uvítala, zároveň však panujú aj obavy. ETA už prímerie vyhlásila aj v minulosti a neskôr od neho odstúpila. Podľa analytikov môžu byť jednou z príčin vyhlásenia prímeria miestne a regionálne voľby na budúci rok. Chce sa ich totiž zúčastniť aj od roku 2003 zakázané politické krídlo ETA, strana Batasuna. Florencio Dominguez, šéfredaktor agentúry Vasco Press, sa domnieva, že si Batasuna vyberala z dvoch možností - buď otvorene preruší kontakty s ETA, alebo sa ETA zriekne násilia.
K prímeriu, ktorému predchádzali dve obmedzené prímeria vzťahujúce sa na Katalánsko a na poslancov španielskych politických strán, by podľa pozorovateľov neprišlo ani bez pokračujúcich policajných akcií, ktoré aj vďaka spolupráci s Francúzskom pripravili skupinu o jej vodcov.
Baskická organizácia, ktorú považujú za teroristickú Európska únia aj Spojené štáty, začala s bojom za samostatný štát Baskov už v roku 1968. Po nástupe demokracie v Španielsku v polovici 70. rokov však jej vplyv aj podpora klesali.
(čtk)