Bieloruských študentov, ktorých vyhodia zo štúdií za účasť na demonštráciách, pozvali český aj poľský premiér doštudovať v ich krajinách. Slovenské ministerstvo školstva sa pridalo a podľa Petra Mederlyho z ministerstva "je pripravené zabezpečiť im rovnakú pomoc ako Česko a Poľsko".
V noci zo štvrtka na piatok asi 200 ťažkoodencov vtrhlo do stanového tábora na námestí v Minsku a zadržalo zhruba 300 ľudí, ktorých začali ihneď súdiť za výtržníctvo. Demonštranti protestovali proti manipulácii volieb, v ktorých oficiálne zvíťazil prezident Lukašenko.
Útok bieloruskej polície vyvolal ostrú reakciu Európskej únie, hoci na včerajšom summite sa Bielorusku pôvodne nechcela venovať. Tému otvoril český minister zahraničia Cyril Svoboda a neskôr sa k nemu pridali Poliaci aj slovenský minister Eduard Kukan.
"Odsúdili sme počínanie režimu, ktorý pozatváral ľudí, čo pokojne vyjadrovali svoje základné práva," povedal premiér Mikuláš Dzurinda.
Ku kritike Bieloruska sa včera prvýkrát otvorene prihlásil aj Smer. "Stanovisko Európskej únie považujeme za relevantnú reakciu na situáciu v Bielorusku a súhlasíme s ním," povedala hovorkyňa strany Silvia Glendová.
Ešte pred tromi dňami Smer nechcel voľby v Bielorusku komentovať s tým, že počká na názor únie. Ostatné politické strany - okrem KSS - s kritikou Lukašenka nečakali.
V záverečnom texte zo summitu sa píše, že únia rozšíri zákaz udeľovania víz pre ľudí, ktorí sa podieľajú na represiách.
Na zozname sa po prvý raz objaví aj prezident Alexander Lukašenko a únia počíta aj so zmrazovaním účtov pohlavárov.
Únia však nezvažuje ekonomické embargo, ktoré by sa dotklo obyčajných ľudí.
Bieloruská opozícia na dnešný večer zvolala v Minsku veľkú demonštráciu. (lev, hud, mip, mož)