O spore zrejme rozhodne premiér Mikuláš Dzurinda, na ktorého sa Bugár obrátil, keďže "pán premiér je zároveň predsedom Bezpečnostnej rady štátu".
Bugár ako predseda SMK v minulosti viackrát kritizoval SIS. Bolo to za kauzu skupinka alebo aj za to, že popierala svoj monitoring ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona. "Neviem, či je za tým pomsta, ale aj týmto sa pre mňa aj tak nie veľmi dôveryhodná služba stáva ešte nedôveryhodnejšou," povedal Bugár.
Pýta sa, či majú čo zakrývať, keď mu informácie taja. Bezpečnostná rada a jej predseda majú zo zákona právo zadávať SIS úlohy. Hovorca SIS Vladimír Šimko povedal, že ak premiér Dzurinda prikáže SIS, aby správy Bugárovi posielali, poslúchnu.
Bezpečnostnú radu okrem premiéra tvoria ministri za SDKÚ Eduard Kukan, Martin Fedor, Pavol Prokopovič, Ivan Mikloš, ale aj minister Jirko Malchárek (Nádej) a Rudolf Zajac (OKS). Podľa záznamov na stránke Úradu vlády rada naposledy rokovala vlani v novembri.
Bugárovi bežne posiela tajné správy ministerstvo obrany, ktorého hovorca Zenon Mikle povedal, že minister poskytuje informácie "Národnej rade, prezidentovi a vláde". Bugár dostáva aj šifrované správy z ministerstva zahraničia, ktorého hovorca Juraj Tomaga povedal, že "ako sme komunikovali s Hrušovským, tak komunikujeme aj s Bugárom, nerobíme žiadny rozdiel".
SIS Bugárovi vysvetlila, že mu správy neposiela preto, lebo predsedu parlamentu len zastupuje a podľa Bugára "pán Pittner si myslí, že informácie patria len riadne zvolenému predsedovi".
Legislatívny odbor parlamentu Bugárovi potvrdil, že má na informácie SIS rovnaký nárok, ako keby bol riadny predseda parlamentu. "Mohol by som použiť aj iné právne možnosti, ale nebudem dva mesiace pred voľbami vyhrocovať situáciu," povedal Bugár.
Ak premiér Dzurinda rozhodne, že Bugár tajné správy SIS dostávať nemá, odmietne prijímať aj všetky ostatné. Povedal, že bude mať aspoň menej starostí s ich evidovaním, keďže musí podpisovať potvrdenie aj o tom, kedy správu začal čítať a kedy ju dočítal.
O tom, či by Bugár mal dostávať správy zo SIS, rokoval aj parlamentný výbor pre kontrolu tajnej služby. Jeho predseda Viliam Soboňa z HZDS mal rovnaký názor ako riaditeľ SIS Ladislav Pittner, hoci nič by sa vraj nestalo, keby ich Pittner Bugárovi posielal.
Poslanec SDKÚ Zoltán Horváth si myslí, že Bugár "by ich mal dostávať", poslanec KDH Jozef Miklušičák zasa, že nie.
Tlačové oddelenie Úradu vlády včera na otázky SME neodpovedalo, pretože premiér bol v zahraničí. Podľa Petry Grexovej sa vyjadria v pondelok.
(mož)