Ivan Saktor (v strede) a Robert Fico (vpravo) sa netaja sympatiami. FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Smeru bude pomáhať pri volebnej kampani časť odborárov, hoci na mítingy s predsedom Robertom Ficom chodiť nebudú. Budú mať vlastnú kampaň, kde budú vyzývať ľudí, aby volili Smer.
Fico tento týždeň podpísal s piatimi odborovými zväzmi dohodu, že po voľbách sa obnoví tripartita, zvýši sa minimálna mzda a Zákonník práce sa vráti "do stavu spred pána Kaníka". To chce Smer urobiť, ak sa dostane do vlády a bude mať dosť sily.
Vedenie piatich odborových zväzov začne onedlho jazdiť po Slovensku a podľa šéfa odborového zväzu Kovo Emila Machynu budú ľuďom vysvetľovať, čo Smer sľubuje. Výdavky na takúto kampaň odhaduje Machyna na desiatky tisíc korún. Vlastné bilbordy neplánujú.
Odborári však budú vydávať noviny a letáky na podporu Smeru. "Aj pred rokom 98 sme podporovali časť opozície proti Mečiarovi, chceli sme ísť do únie, do NATO, bolo to správne," hovorí Machyna.
Nepriamo podporí Ficovu stranu aj celá odborová konfederácia. Jej viceprezident Eugen Škultéty hovorí, že rokovali s HZD, SF, HZDS, SNS, ale "najďalej sme sa dostali so Smerom". Na miestnych zhromaždeniach budú podľa Škultétyho "vyzývať ľudí, aby išli voliť, nie aby volili konkrétnu stranu". Povedia im to však tak, že "z toho bude jasné, pre koho by sa mali rozhodnúť".
Na zjazde konfederácie delegáti Smer zamietli
Úzka predvolebná spolupráca so Smerom zrejme nepoteší všetkých odborárov. Pred poldruha rokom chcelo vedenie Konfederácie, aby delegáti zjazdu schválili "prioritnú spoluprácu s týmto politickým subjektom".
Väčšina delegátov zjazdu však Smer zmietla zo stola a prepísala pôvodný text dohody. Nový text hovoril už len o spolupráci so stranami, ktorých programy "zodpovedajú cieľom konfederácie". Za toto znenie nakoniec hlasoval aj odborársky prezident Ivan Saktor. (rf)
V Európe je spojenie ľavice a odborov pomerne časté
V Európe je pomerne obvyklé, že odborové organizácie sú napojené najmä na ľavicové politické strany. Toto spojenie je však často kritizované za to, že ak taká strana tvorí vládu, odbory sa dostávajú do konfliktu záujmov.
V Česku je tamojšia konfederácia odborových zväzov úzko napojená na vládnu sociálnodemokratickú stranu. Jej predseda Milan Štěch je napríklad senátorom za ČSSD a v predvolebnej kampani odbory podporujú vládu.
V Maďarsku majú odbory tiež tradične blízko k vládnej socialistickej strane, činitelia konfederácie sú na kandidátke socialistov a aj tento rok strana s odbormi podpísala dohodu o spolupráci.
Podľa opozičných novín Magyar Nemzet je súčasťou dohody aj zabezpečenie miest pre predstaviteľov odborov v župných a mestských samosprávach. Predstavitelia zväzu to popierajú. V Maďarsku však existujú aj menšie odborové organizácie blízke národno-konzervatívnej opozícii.
V Británii boli odbory dlhodobo prepojené s Labouristickou stranou, ale po nástupe Tonyho Blaira a jeho posunu k stredu vzájomné vzťahy ochladli.
V Rakúsku sú odbory politicky rozdelené. Rakúsky odborový zväz (ÖGB) je tradične podporovaný konzervatívnymi ľudovcami, Komora robotníkov (Arbeitskammer) je prepojená so sociálnou demokraciou.
(pm, jah)