Výkonný riaditeľ Medzinárodnej energetickej agentúry Claude Mandil. FOTO - TASR |
výdavok zhruba 1700 až 2580 korún. Chudobnejšie domácnosti takto mesačne minú až tretinu toho, čo zarobia. Problém príliš vysokej spotreby sa týka aj firiem. Vyplýva to z auditu Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA), ktorý včera v Bratislave prezentoval jej výkonný riaditeľ Claude Mandil.
Hoci sa po zvýšení cien energetické nároky na Slovensku v rokoch 1993 až 2003 znížili približne o tretinu, stále sú dvakrát vyššie, ako je priemer krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, OECD. O polovicu lepšie je na tom napríklad aj Maďarsko. "Príliš veľké energetické nároky podkopávajú konkurencieschopnosť ekonomiky tým, že znižujú kúpyschopnosť domácností. Okrem toho zvýšená produkcia energií zbytočne zaťažuje životné prostredie," povedal Mandil.
Privysoké výdavky na energie sú výsledkom nízkej energetickej efektívnosti, myslí si ďalej šéf IEA, ktorý zdôrazňuje nízke príjmy občanov Slovenska v porovnaní s vyspelými európskymi krajinami. Naopak, podstatne vyššia energetická efektívnosť umožňuje domácnostiam napríklad v Nemecku a vo Francúzsku vyrovnať sa s vyššími cenami energií, než sú na Slovensku.
Domácnosti a firmy by podľa neho mohli dosiahnuť tretinové až polovičné úspory výmenou zastaraných technológií a domácich spotrebičov za nové, s menšími nárokmi. Upozornil aj na zbytočné prekurovanie obchodov a administratívnych budov, rezervy majú aj podniky vo svojich prevádzkach.
Mandil kritizoval aj energetickú politiku ministerstva hospodárstva. V dokumente podľa neho chýbajú jasne vyčíslené ciele a nástroje na sledovanie ich plnenia. Slovenská vláda by podľa neho mala zaviesť akčný plán úspory energií, postaviť agentúru, ktorá by jeho napĺňanie sledovala a vytvoriť podporné revolvingové fondy. Agentúra zároveň upozornila aj na prílišnú závislosť Slovenska na cudzích energetických zdrojov. Krajina dováža 75 percent všetkých energií, pričom plyn a ropa prichádza výhradne z Ruska. Varovaním pred prílišnou závislosťou na ruských zdrojoch boli podľa šéfa IEA problémy s plynom zo začiatku tohto roka. Slovensko by podľa odporúčaní agentúry mala pridať aj v otváraní trhu s energiami, ktorému dominujú tri prirodzené monopoly. Hoci sa už čiastočne transformoval, stále má podľa Mandila ďaleko od moderného otvoreného
trhu, kde majú všetci, teda aj zahraničné firmy rovnaký prístup prepravným a distribučným sieťam. (dc)