BRATISLAVA - Slovensko už viac rokov patrí medzi krajiny únie s najlacnejšou priemernou nákupnou cenou mlieka. Vo februári stál kilogram surového kravského mlieka 9,39 koruny bez DPH. Medziročne tak mlieko zlacnelo o 3,5 percenta. Napriek priaznivým cenám trh s mliečnymi výrobkami a mliekom na Slovensku už niekoľko rokov nerastie z dôvodu nízkej domácej spotreby. Spotrebitelia na rozdiel od susedných krajín príliš mliečne výrobky neobľubujú.
V súčasnosti slovenský spotrebiteľ skonzumuje 152 kilogramov mlieka a mliečnych výrobkov na osobu a rok. "Mal by však skonzumovať aspoň odporúčaných 220 kg ročne. To je príležitosť rastu pre výrobcov aj pre obchod. Je na nás, aby sme slovenského spotrebiteľa o tom presvedčili, pretože pri takejto nízkej spotrebe mlieka hovoríme už o ohrození zdravia," tvrdí Zuzana Nouzovská zo Slovenského mliekarenského zväzu.
Mliekári vidia možnosti rastu trhu napríklad vo vytvorení siete subdodávateľov. Mliekarenské technológie, prídavné látky a obaly sa nevyrábajú na Slovensku a firmy ich musia nakupovať väčšinou od dodávateľov zo starých členských krajín únie. Jeho členovia zväzu by uvítali, keby tieto vstupy začali vyrábať slovenské firmy. "Pomohlo by to ekonomickému rastu tohto odvetvia."
Mliekarne na Slovensku sú pritom schopné spracovať celú produkciu mlieka vyrobeného na Slovensku, a to podľa hygienických štandardov únie. Do zlepšenia kvality spracovania mlieka podniky s vlaňajším ročným obratom vyše 16 miliárd korún za posledné štyri roky investovali 4,6 miliardy korún. Vyvážajú asi 38 percent produkcie do zahraničia, ostatné mlieko, syry či jogurty pohltí domáci trh.
Celkový objem nákupu mlieka vo februári v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka nepatrne vzrástol o 0,2 percenta na viac ako 73-tisíc ton. Spolu tak spracovatelia nakúpili od začiatku roka takmer 153-tisíc ton mlieka. Podľa agrárnych trhových informácií sa v medziročnom porovnaní oslabili tiež ceny konzumného mlieka, bryndze, masla, smotany či prírodných syrov. Cena vzrástla medziročne pri jogurtoch o 2,8 percenta na viac ako 48,5 koruny za kilogram. Najviac klesol odbyt plnotučného mlieka v PE vreckách, a to až o 18 percent na tohtoročných 12,17 koruny za kilogram. Celkový objem surového kravského mlieka, ktoré nakúpili spracovatelia od prvovýrobcov, dosiahol v uplynulom roku 968-tisíc ton. V porovnaní s rokom 2004, keď nákup mlieka dosiahol 937-tisíc ton, je to o 3,3 percenta viac. Slovensko napriek tomuto rastu stále nenapĺňa možnosti, ktoré slovenským mliekarom umožňujú pridelené európske kvóty. (lh, sita)