FOTO |
Dôvodom je nedemokratický priebeh víkendových prezidentských volieb a represie voči bieloruskej opozícii.
Európska únia plánuje uvaliť na režim ešte prísnejšie sankcie ako doteraz. Bugár vo svojom liste predsedom oboch komôr bieloruského parlamentu Lukašenkovej vláde vyčítal, že sa jej represívne zložky "dopustili hrubého, zámerného a celoplošného porušenia základných práv občanov, ako aj pravidiel demokratickej súťaže".
Ministerstvo zahraničia zase vyzvalo na okamžité oslobodenie všetkých zadržaných z politických dôvodov. Nótu za ministerstvo odovzdal riaditeľ príslušného odboru.
Voroneckij po odchode od Bugára povedal, že Bielorusko sankcie nechápe. K včerajšiemu odsúdeniu bývalého poľského veľvyslanca v Bielorusku povedal, že jeho dôvodom je "pravdepodobne narúšanie verejného poriadku".
Predseda výboru pre ľudské práva László Nagy, ktorý sa na stretnutí zúčastnil, ho opísal ako "rozhovor dvoch partnerov, keď jeden druhého nepočúva". Podľa neho Voroneckij povedal, že všetko prebiehalo normálne. On mu na oplátku opísal svoje osobné zážitky z Bieloruska o potláčaní občianskych práv.
Voroneckij prirovnal postup svojej vlády k udalostiam na východnom Slovensku spred dvoch rokov počas rómskych nepokojov. "To sa nedá porovnať, so základnými ľudskými právami to nemá nič spoločné," odpovedal mu Bugár.
Predseda zahraničného výboru Pavol Paška zo Smeru, ktorý sa na stretnutí zúčastnil, sa snažil veľvyslancovi vysvetliť, že Európska únia chce, aby jej hodnoty dodržiavali všade v Európe. "Či to pochopil, neviem," vyhlásil, aby po chvíli dodal "hovorím nie spôsobom, ktoré používa režim prezidenta Bieloruska".
(rp)
Béla Bugár (zľava), László Nagy z SMK a Pavol Paška zo Smeru spoločne kritizovali režim v Bielorusku. Veľvyslanec Bieloruska Valerij Voroneckij (vpravo) to nechápal. FOTO SME - PAVOL MAJER |