ká tvorba. Zbierka V tieni ľalie patrí medzi tie knihy, s ktorými spolunažívate niekoľko dní, vyžívate sa v dobrodružstve ich čítania, prenikajú do snov a celý čas nechcete, aby ste narazili na poslednú hlásku.
Sedem poviedok vzniklo v rozmedzí rokov 1959 - 1982, nie je teda ničím zvláštnym, že sa v nich rumunský literát predviedol ako neúprosný kritik vtedajšieho spoločenského zriadenia. Nenájdete však uňho nič, čo už bolo mnohokrát vypovedané. Východiskovým bodom spisovateľovho rozprávania je strach bubnujúci v ľudskej mysli. Historické pozadie a politická klíma tu figurujú ako kulisa, no predsa zohrávajú podstatnú rolu.
Narátor dostáva svojich protagonistov, zvyčajne banálnych ľudí, do nezvyklých situácií, často na hranici zákona. Akoby to nestačilo, so šibalským úsmevom zamotá ich rozpoloženie narušením hraníc času či prelínaním sveta skutočného s ireálnym. A tak sa učiteľ klavíra ocitá na rozmedzí dvoch období po tom, ako vkročí do magického "vykričaného" domu, nádejnému matematickému géniovi splynú dni pri stretnutí s Ahasverom.
Autor príbehy ešte obohatil o ďalšie podivnosti, do ktorých s obľubou vnáša mýtickosť. Prostredníctvom jej symboliky modeluje vábivé tajomno, vďaka ktorému dokáže čitateľa udržať až dokonca v napätom očakávaní. Popritom neváha nabaľovať jednu ideu za druhou, pohrávať sa s dvoj- niekedy až trojzmyselnosťou. Núti percipienta premýšľať, servíruje mu záhady ako chody slávnostnej večere, jemne sa v nich porýpe, aby čo-to odhalil, a zvyšok prenechá fantázii.
Mircea Eliade je obdarený špecifickým citom na zachytenie atmosféry, nálady a ducha miesta. Z jeho slov cítiť páľavu slnka, slanosť mora, pach Bukurešti, ruch Paríža. Dokáže si človeka podmaniť intimitou príbehu, akousi zvláštnou energiou, priam ho vsiaknuť rovno do deja.
O jeho zbierke ťažko povedať čosi negatívne. Azda len to, že jej dizajn je skôr stvorený pre oko fajnšmekrov, no všednému čitateľovi sa na nej pohľad pravdepodobne nezastaví. To je škoda.
Mircea Eliade: V tieni ľalie l Petrus l Bratislava 2005
Autor: MÁRIA LAMPERTOVÁ(Autorka je filologička)