Skoro 1,2 milióna ľudí, ktorí vstúpili do druhého piliera, budú môcť zmeniť dôchodkovú správcovskú spoločnosť len raz za dva roky, nie raz za rok, ako to bolo doteraz. Radičová tak vychádza v ústrety správcovským spoločnostiam, s ktorých zástupcami sa včera stretla.
Radičovej predchodca Ľudovít Kaník, ktorý penzijnú reformu pripravil, to nepovažuje za dobrý krok, leb "je to zbytočné obmedzenie slobody ľudí nakladať so svojím majetkom".
S Kaníkovým názorom súhlasí aj Martin Chren z Nadácie F. Hayeka, ktorý navyše pochybuje o účinnosti takého obmedzenia. Spoločnostiam to podľa neho nepomôže "zabetónovať klientskú základňu", ale sa obráti proti nim. Klienti budú prestupovať z jednej spoločnosti do druhej neskôr a ako porastú ich úspory, bude to pre firmy len drahšie.
Doteraz na Slovensku prestúpilo z pôvodnej DSS do novej už
33 199 ľudí. Spoločnosti sa obávajú, že ak to takto pôjde ďalej, "do konca roku dosiahne počet prestupových zmlúv 15 percent."
Radičová svoj ústupok zástupcom DSS obhajuje tým, že častejšie prestupy ako raz za dva roky "neprispievajú k napĺňaniu hlavného cieľa druhého piliera, ktorým je stabilita systému a zhodnocovanie úspor".
Chren si myslí, že účinnejšie by bolo umožniť prestupy z jednej spoločnosti do druhej spoplatniť. V konkurenčnom boji by mohli víťaziť firmy, ktoré poplatky nezavedú.
Radičová sa so zástupcami DSS dohodla aj na tom, že zmluvy o prestupe sa budú dať uzavrieť iba v pobočkách spoločnosti, a nie cez sprostredkovateľa.
Má sa tým "znížiť subjektívna zainteresovanosť sprostredkovateľov na prestupoch", inými slovami korupcii.
Kaník tento krok chápe, pretože môže obmedziť prípadné zneužívanie prestupov.
Zmeny v zákone o druhom pilieri predloží ministerstvo cez poslancov už v apríli v novele zákona o sociálnom poistení.
Martin Chren by privítal namiesto lobistického tlaku dôchodkových spoločností iný typ ich iniciatívy. V iných krajinách sa podľa neho napríklad osvedčili "čierne listiny" dílerov, ktorých klienti príliš často menia spoločnosti.
Dôchodkové spoločnosti sa snažili presadiť zákaz prestupu sporiteľov už predtým, ale návrh poslankyne SF Ľubice Navrátilovej neprešiel. Ministerstvo práce to vtedy komentovalo s tým, že podľahla lobistickému tlaku spoločností na úkor občanov.