BRATISLAVA – Výnosnosť investícií v otvorených podielových fondoch sa vo februári pohybovala od sedem percent do mínus 17 percent. Fondy tak minulý mesiac svojimi výnosmi neprekvapili. Stabilné zisky prinášali peňažné fondy, o niečo lepšie dlhopisové a do záporných hodnôt klesala výkonnosť väčšiny ostatných fondov.
Najviac sa darilo dlhopisovým fondom. Takmer do jedného si pripísali mierne zisky, ktoré však nepresiahli jedno percento. Stabilné výnosy v podobných hodnotách zaznamenali fondy peňažného trhu. Z nich vynikal korunový fond správcovskej spoločnosti J&T, ktorý zhodnotil o takmer jedno percento.
Väčšina akciových fondov naopak znehodnotila. Vo februári síce mali aj úspešné dni, na konci mesiaca však bilancovali straty až do desať percent. Vo všeobecnosti sa vôbec nedarilo hlavne technologickým fondom. Ale práve jeden zo skupiny akciových fondov dosiahol vo februári najvyšší zisk.
Zmiešané fondy, ovplyvnené výkonmi akcií, mali opäť zmiešané výsledky. Od znehodnotenia vyše šiestich percent dosiahli niektoré z nich zisk takmer až tri percentá.
Strešné fondy, rovnako pod vplyvom akcií, zostali mierne v mínuse. Výnimkou bol len jeden z fondov Capital Invest a konzervatívny fond od KBC. Tie dosiahli zisky okolo dvoch desatín percenta.
Niektoré správcovské spoločnosti zaznamenali po pádoch nelicencovaných nebankových subjektov vyššie výbery z fondov, podľa riaditeľa Asociácie správcovských spoločností Petra Goceliaka sú však v pomere k sume peňazí vo fondoch zanedbateľné. No na druhej strane vzrástli aj predaje podielových listov.
Najviac peňazí vložili podielnici vo februári do peňažného fondu Sporo Asset Management – 105 miliónov korún. Naopak najviac, takmer dvadsať miliónov, ubudlo z Hi-tech akciového fondu J&T.
Najväčším z otvorených podielových fondov, ktoré na Slovensku predávajú členovia asociácie, zostal korunový dlhopisový od Tatra Asset Managementu. V ňom je majetok v hodnote 1,3 miliardy korún. Celkovo je v stovke fondov vyše desať miliárd.