
Na presťahovanie matriky v Šali z okresného úradu na mestský použili žeriav. Prekladal takmer tonu vážiace trezory. FOTO PRE SME – MAREK STRÁPEK
BANSKÁ BYSTRICA – Okrem najvýznamnejších environmentálnych zákonov o ochrane vody, ovzdušia a o odpadoch je veľká skupina legislatívy Európskej únie o ochrane prírody. Táto skupina legislatívnych predpisov je združená pod program Natura 2000, ktorý je pre nás povinným základom na vstup do únie z hľadiska ochrany prírody. Povedal to včera po otvorení I. národnej konferencie Natura 2000 v Banskej Bystrici minister životného prostredia László Miklóš.
Dvojdňová medzinárodná konferencia za účasti predstaviteľov Európskej komisie, odborníkov a mimovládnych organizácií má propagovať a vysvetľovať kompetentným, o čo vlastne v oblasti legislatívy únii ide.
Únia má v rámci Natura 2000 vybrané biotopy európskeho významu a dbá prísne o to, aby boli chránené približne rovnakým spôsobom na celom území Európy.
„V ochrane prírody sme síce na tom dobre, ale európske smernice jednoducho musíme prevziať, lebo sú povinné. Hlavným cieľom projektu a konkrétnym krokom vstupu Slovenska do Natura 2000 je nahlásenie a odsúhlasenie biotopov,“ konštatoval Miklós.
Minister v tejto súvislosti nepredpokladá, že by Slovensko v prístupovom procese mohlo mať problémy s konkrétnymi územiami. V súčasnosti je totiž na Slovensku toľko chránených a prísne chránených území, že vysoko presahujú požiadavky Európskej únie.
Cieľom projektu Natura 2000 je zachovanie biologickej rozmanitosti, ochrana najohrozenejších druhov rastlín, živočíchov a biotopov v rámci únie, ale aj začlenenie cenných slovenských prírodných lokalít do celoeurópskeho dedičstva. Zaradenie slovenských území do sústavy NATURA umožní získať zo štátneho rozpočtu, respektíve z fondov únie peniaze na šetrné hospodárenie, ktoré zabezpečí zachovanie alebo obnovu chránených druhov a oblastí.
DANIEL VRAŽDA