Kým na Slovensku sú stále len dva prípady vtáčej chrípky z konca februára, v susedných Čechách v posledných dňoch objavili sedem prípadov.
Rastislav Rybanič zo Spoločnosti na ochranu vtáctva hovorí, že v apríli prilieta najviac sťahovavých vtákov a nad Slovenskom ich preletí asi 30 až 50 miliónov. Z nich časť ostáva u nás. Niektoré druhy ponad nás preletia, niektoré zastavia, oddýchnu si. Vtáky majú svoje lokality, na ktorých sa pravidelne zastavujú.
"Veterinári uhynuté vtáky stále testujú a ukazuje sa, že vtáčia chrípka u nás zatiaľ nie je. Ľudia môžu byť pokojní," hovorí Rybanič. Hrozba vtáčej chrípky sa s oteplením zrejme dočasne pominie, lebo v teplejšom vzduchu sa vírus šíri menej.
Podľa virológa Fedora Čiampora zo Slovenskej akadémie vied "zatiaľ nemôžeme povedať, že vírus vtáčej chrípky sa úplne pominul". Aj on si však myslí, že oteplenie a viac potravy pre vtákov oslabuje šírenie vírusu.
Vtáčej chrípky ubúda práve na juhu, odkiaľ k nám vtáky prilietajú. "Veľmi ťažko povedať, či sa na jeseň alebo v zime môžu zasa objaviť ohniská, ale predpoklad je malý. Podobný problém bol so SARS a ten sa tiež vytratil," hovorí Čiampor.
Hlavný veterinárny lekár Jozef Bíreš aj naďalej neodporúča kupovať vajcia a hydinové mäso od drobnochovateľov alebo na trhoviskách. Mäso v obchodoch je podľa neho úplne bezpečné a pochádza zo zvierat, ktoré sú zdravé, pod stálym veterinárnym dozorom. (rf)