Zvýšená hladina Dunaja v Štúrove pritiahla stovky turistov, ktorí si vysokú vodu fotili a filmovali. FOTO - JANA BEŇOVÁ |
"Cestujú nimi ľudia do práce a deti do škôl," povedala starostka Henrieta Kosznovská. V obci sú dva obchody, ktoré zásobujú osobným vlakom alebo vétrieskou cez les. Podjazdy pod železničnou traťou spevnili vrecami s pieskom. V dedine nemajú zdravotné stredisko. Starostka si ani len nevie predstaviť, že by niekto potreboval lekára a nevedel by sa k nemu vlakom dopraviť. "Dunaj síce klesá, ale tak pomaly, že neprejazdnú cestu budeme mať podľa odhadov vodohospodárov do konca týždňa," povedala.
Problémy spôsobil aj v Štúrove, kde zaplavil nábrežie, s ním budovy plavebnej správy a miestnej reštaurácie. Budova detského domova je ohrozená, deti evakuovali do internátu strednej odbornej školy.
Vodu drží protipovodňový múr za korzom navýšený vrecami. "Výška Dunaja v sobotu o dva centimetre prekročila hladinu storočnej vody spred štyroch rokov," povedal primátor Ján Oravec.
Protipovodňový múr v Štúrove, dlhý 300 metrov, vybudovali po veľkej povodni v roku 1965 a má chrániť centrum mesta. Je však v dezolátnom stave a presakuje. Ľudia sa obávajú, že tlak vody nevydrží. Slovenský vodohospodársky podnik chce vybudovať nový múr v náklade 65 miliónov korún. "Máme naň projekt, nemáme peniaze. Chceme ich získať zo štrukturálnych fondov," povedal Peter Minárik z vodohospodárskeho podniku, odštepného závodu Bratislava. Múr bude postavený na hrane rieky, kde zadrží vodu pri prvom a druhom stupni a nezatopí budovy na pobreží a korzo. Na tretí stupeň sa počíta s inštaláciou mobilných nadstavcov. (bej)
Na povodne dostaneme zo zahraničia 175-tisíc vriecBRATISLAVA - Slovensko dostane zo zahraničia na pomoc pri povodniach spolu 175-tisíc vriec. Už od pondelkového večera posielajú jutové vrecia zo susedného Rakúska, z Poľska aj z Nemecka. Večer mala prísť pomoc z Chorvátska.
Okrem toho sa Úrad civilnej ochrany obrátil so žiadosťou o humanitárnu pomoc aj na Euroatlantické centrum pre koordináciu pomoci pri katastrofách pri NATO, Monitorovacie a informačné centrum Európskej komisie a ministrov vnútra okolitých štátov.
Podľa rezortu vnútra budú vrecia rozdistribuované do kritických oblastí. Poputujú teda najmä do okresov Dunajská Streda, Senica, Malacky a na východ Slovenska. (sita, tasr)
Na hrádzi v Trsticiach je takmer 5-tisíc ton piesku
TRSTICE - Hladina rieky Čierna voda v Trsticiach v okrese Galanta mierne klesla, spôsobil to pokles hladiny Váhu. "Situácia je vážna, ale už nie kritická. Máme väčšiu nádej, že obec nezatopí," opatrne povedal starosta František Juhos.
Na hrádzi je naukladaných 120-tisíc vriec, ktoré ju spevňujú a navyšujú. V každom z nich je v priemere 40 kilogramov piesku, dvanásťkilometrová hrádza má zaťaž takmer 5-tisíc ton.
"Pod touto ťarchou piesku začala mierne klesať. Ľudí sme v pondelok večer posielali domov a zakázali sme tam vstup," povedal Juhos. Pracuje tam iba nevyhnutný tím záchranárov - 130 vojakov, 60 hasičov a niekoľko desiatok miestnych ľudí. Hrádzu už nezvyšujú, vrecia ukladajú iba na jej pätu, kde vyteká voda.
Obec má naplnených 35-tisíc vriec. Na skladoch sa ich zásoby minuli, vodohospodári ich zabezpečujú zo zahraničia. Starosta dúfa, že ďalšie už nebude musieť použiť. Vrtuľník ministerstva vnútra bol včera v Trsticiach v pohotovosti, rovnako aj štyri člny. Priesaky na hrádzi sledujú aj v obci Kráľov Brod a Dolný Chotár. O situácii informujú občanov každú hodinu miestnym rozhlasom.
Čierna voda začala stúpať vo štvrtok minulý týždeň, hrozilo, že sa vyleje, zaplaví družstvo a časť dediny. Čierna voda je prítokom Malého Dunaja, ktorého hladina stála. Tri metre široká rieka sa rozšírila na kilometer. Trstice zažili rozsiahlu povodeň v roku 1965, keď bola polovica dediny pod vodou. (bej)