V novom dokumente komisia odmietla zahrnúť do liberalizovaných oblastí služieb aj bezpečnostné služby. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
BRUSEL - Živnostníkov a súkromné firmy z nových štátov únie čaká o niečo ľahší život, ak budú chcieť svoju prácu poskytovať za hranicami domoviny. Európska komisia včera zverejnila upravený návrh smernice, ktorá má otvoriť trh so službami. Jej verzia je však takmer totožná s predstavou europoslancov, ktorú nedávno podporili aj lídri únie, a úplnú liberalizáciu obmedzila.
Poslanci predovšetkým vyradili kľúčový princíp "zákonov krajiny pôvodu", celý rad služieb vyškrtli z práva na ich voľné poskytovanie, a ponúkli vládam v členských štátoch páky, ako ekonomickú slobodu obmedziť. Komisia na tom už nič nezmenila. Ak teda český či slovenský počítačový grafik bude chcieť ponúkať svoje služby v Rakúsku, bude sa musieť riadiť rakúskymi pracovnými a sociálnymi zákonmi.
Rakúske úrady mu zas nebudú môcť klásť administratívne prekážky - nebudú smieť žiadať, aby si v Rakúsku zriadil zvláštnu pobočku a žiadal o povolenie na činnosť, stal sa členom tamojšej komory počítačových grafikov alebo používal len v Rakúsku bežný typ techniky. Zakázať alebo obmedziť mu pôsobenie cez hranice bude možné, len ak jeho práca ohrozí verejné zdravie, bezpečnosť alebo životné prostredie.
Liberalizácia sa vzťahuje na služby od stavebných prác cez holičov, kominárov, obuvníkov až po prekladateľov či právnych zástupcov - tých komisia vrátila do voľnej súťaže, hoci europoslanci ich zo zoznamu vyškrtli. Z liberalizácie vybraté sú však všetky zdravotné služby, bezpečnostné agentúry, hazardné hry, lotérie, verejnoprospešné a audiovizuálne služby a ďalšie.
"Je to realistické a praktické riešenie. Môže pomôcť európskej ekonomike v kritickej chvíli a zaistí spotrebiteľom väčší výber služieb," komentoval včerajší verdikt eurokomisár pre vnútorný trh Charlie McCreevy. "Šťastná", že vypadol princíp krajiny pôvodu, bola spravodajkyňa pre liberalizáciu služieb, nemecká socialistka Evelyna Gebhardtová. Fakt, že text odráža priania europoslancov, ocenili včera i konzervatívci.
Česká vláda patrila k najväčším kritikom oklieštenia liberalizácie, premiér Jiří Paroubek však stratégiu krajiny na nedávnom summite únie zmenil, a súhlasil s kompromismi.
Upravenú smernicu teraz posúdia vlády, a potom pôjde do druhého čítania v europarlamente.
Komisia karhá Slovensko za energetiku
Európska komisia pokarhala sedemnásť členských krajín únie vrátane Slovenska a Česka za to, že pomaly alebo nedostatočne otvárajú svoje trhy s plynom a elektrinou konkurencii. Obom vládam poslala list, kde ich na nedostatky upozorňuje. Ide o prvú fázu kárneho riadenia, krajinám zatiaľ žiadny postih nehrozí. (tasr)