Banská Bystrica 12. marca (TASR) - Národnú ochranu prírody musí Slovensko ako budúci člen Európskej únie (EÚ) zosúladiť s jej legislatívou najneskôr k dátumu vstupu do únie. Táto skupina legislatívnych noriem je združená v programe Natura 2000, symbolizujúcom ochranu prírodných hodnôt EÚ.
Medzi dôležité smernice, ktoré zahŕňa, patria aj Smernica o vtákoch a Smernica o biotopoch, uviedla dnes pre TASR koordinátorka projektu Budovanie sústavy Natura 2000 Zuzana Guziová. Vysvetliť kompetentným, čo tieto smernice vyžadujú a o čo vlastne v oblasti legislatívy únii ide, bolo zámerom prvej dvojdňovej národnej konferencie Natura 2000, ktorá sa dnes skončila v Banskej Bystrici.
Zástupca Európskej komisie Joost Van de Velde zdôraznil, že Slovensko musí rešpektovať tento program a splniť všetky základné požiadavky v oblasti ochrany prírody nevyhnutné pre vstup do EÚ. Realizovať projekt mu pomáha aj holandská vláda, ktorá z predvstupového podporného fondu Matra vyčlenila 700 tisíc guldenov. Predpokladá sa, že výstupom z neho bude predbežný návrh území, spĺňajúcich kritériá na zaradenie do sústavy Natura 2000. Ukončiť sa má do konca tohto roku.
Únia má v rámci programu vybrané biotopy európskeho významu a dbá prísne, aby boli chránené približne rovnakým spôsobom v každom z jej štátov. Podľa názoru zástupcov Európskej komisie by do programu Natura 2000 malo byť zaradených 10 až 15 percent územia jednotlivých krajín. Slovensko sa však vyznačuje vysokou biodiverzitou a dá sa predpokladať, že do tohto programu zaradia väčšiu časť jeho územia ako spomínaných 15 percent. Už teraz z jeho rozlohy až 23 percent predstavujú chránené územia a ich ochranné pásma, pričom do Natury 2000 možno zahrnúť aj ďalšie, zákonom nechránené oblasti.
Na prvej národnej konferencii Natura 2000 sa zúčastnilo asi dvesto pracovníkov štátnej správy, samosprávy, výskumných ústavov, ochranárskych organizácií a inštitúcií. Okrem nich aj ďalší domáci odborníci a experti z Európskej komisie, Maďarska, Holandska, Rakúska, Česka a z ďalších štátov.