SR by mala príjmy z privatizácie použiť na zníženie zadlženosti
BRUSEL 12. marca (SITA) - Slovensko by malo príjmy z privatizácie použiť výlučne na financovanie pripravovanej dôchodkovej reformy a na znižovanie zadlženosti. V spoločnom stanovisku Asociačnej rady EÚ a SR to uviedla Európska únia, ktorá zároveň vyjadril
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
a znepokojenie nad vysokou mierou nezamestnanosti na Slovensku ako aj nad zhoršujúcimi sa deficitmi bežného účtu a obchodnej bilancie. "Vláda toto upozornenie chápe a bude naň reagovať. Už teraz vychádza z toho, že príjmy z privatizácie sa naozaj použijú najmä na sociálnu reformu a zníženie deficitu," reagoval minister zahraničných vecí Eduard Kukan, ktorý upozornil, že v týchto súvislostiach sa využijú aj prostriedky získané z chystaného predaja SPP.
Ako vyplýva zo stanoviska EÚ, Slovensko musí klásť väčší dôraz na reformu trhu práce a daňového systému ako aj systému sociálnych dávok. SR by sa tiež mala držať svojich záväzkov v oblasti fiškálnej konsolidácie, ku ktorým sa zaviazala v spoločnom memorande s Európskou komisiou. EÚ zdôraznila aj nutnosť ďalších štrukturálnych reforiem a opatrení na zvýšenie konkurencieschopnosti. Práve receptami ako zvyšovať konkurencieschopnosť sa bude zaoberať nadchádzajúci summit EÚ v Barcelone, na ktorom sa zúčastní aj slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.
V oblasti politických kritérií EÚ privítala ústavné zmeny, uskutočnenie volieb do regionálnych parlamentov a niektoré opatrenia na posilnenie nezávislosti súdnictva. Treba podľa nej aj ďalšie opatrenia, ako napríklad prijatie zákona o Súdnej rade. EÚ konštatovala pretrvávajúcu priepasť medzi dobre mienenými programami a ich realizáciou v praxi v oblasti boja proti diskriminácii Rómov. Prijaté opatrenia treba posilniť a zaoberať sa prípadmi zlého zaobchádzania zo strany polície. Podľa EÚ má Slovensko štrukturálne slabiny pri prijímaní a uplatňovaní legislatívy najmä v rezortoch poľnohospodárstva a regionálnej politiky. Iba obmedzený je pokrok v budovaní administratívnych kapacít. Nedostatočný progres je badať opäť v poľnohospodárstve, doprave a v regionálnej politike.