Bratislavský maratón bol dlhší? Nanajvýš o 200 - 300 metrov

"Suma-sumárum mi vychádza, že maratónska trať bola o 2800 metrov dlhšia, ako mala byť," priklincoval množstvo kritických pripomienok k nedeľňajšej premiére bratislavského Tatra Banka City Marathonu jeden z jeho účastníkov Ján Štekauer z Bratislavského ..

"Suma-sumárum mi vychádza, že maratónska trať bola o 2800 metrov dlhšia, ako mala byť," priklincoval množstvo kritických pripomienok k nedeľňajšej premiére bratislavského Tatra Banka City Marathonu jeden z jeho účastníkov Ján Štekauer z Bratislavského bežeckého spolku. "Som rád, že TBCM bol, ale to, že bol, je jediné pozitívum celej tejto akcie," napísal v úvode listu, ktorý adresoval Jozefovi Pukalovičovi, predstaviteľovi spoluorganizátorskej firmy Succes-Sponsoring.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Športový riaditeľ maratónu Miroslav Helia si uvedomuje, že niektoré výhrady účastníkov majú reálny podklad, ale tvrdenie o diametrálnej odlišnosti od predpísanej dĺžky maratónskej trate (42 195 m) odmieta. "Pripúšťam, že po zmenách, ktoré sme museli urobiť deň pred štartom v dôsledku zaplavenia časti plánovanej trasy v Devíne, mohla byť trať o čosi dlhšia, no odchýlka bola nanajvýš 200 - 300 metrov, určite nie desaťkrát toľko," konštatuje muž s domácou licenciou na premeriavanie tratí atletických súťaží. "Pán Štekauer v prepočtoch vychádzal z podrobnej mapy a z dĺžky 12 330 m, ktorú pri svojej trati uvádzajú organizátori národného behu Devín - Bratislava. Predpisy Medzinárodnej atletickej federácie aj Medzinárodnej asociácie maratónskych behov však požadujú odmeranie trate kalibrovaným bicyklom, a presne tak som ju meral."

SkryťVypnúť reklamu

Renomovaný český odborník na cestné behy Ivo Domanský na internetovej stránke www.behej.com napriek niekoľkým pripomienkam aj z úcty k Heliovi a s poznámkou o pomoci Brňanov skonštatoval, že "preteky dopadli, keď už nie na výbornú, tak aspoň chválitebne". Na tej istej stránke však Svatava Cintulová nadpísala svoje hororové skúsenosti aktívnej účastníčky titulkom Bratislava alebo aprílové žartíky organizátorov s dôvetkami "pozor, len pre otrlé povahy" a "najmenší maratón bežiaci sa v hlavnom meste".

Aj webová diskusia k pondelňajšej poznámke SME Maratón a maratónci sa niesla v tóne, že to, čo sa dá tolerovať na okresných akciách, ťažko odpustiť na City Marathone. Naopak, druhý v cieli Ondrej Evin v ohlase, ktorý nám poslal, bráni organizátorov tvrdiac o. i., že "voda pre pripraveného bežca úplne stačí, iontový nápoj je dobrý na zárobok pre firmy, nie na výkony" a že "ceny mali dostávať prví desiati v celkovom poradí", čo si "každý mohol u organizátorov overiť". "Ja som si tiež platil zo svojho štartovné i cestu, dokonca som si peniaze musel požičať, a nebedákam," prízvukuje muž s výsledným časom 2:53:06 (dvadsať minút za víťazom) a ohradzuje sa, že sme ho priradili k bardejovskému klubu Demolex: "Som z Mokroluhu, ale Tatra Banka City Marathon som behal za Gelnicu."

SkryťVypnúť reklamu

Omylom, ale aj preto, že jeho usporiadatelia sa klubovú príslušnosť u Slovákov, na rozdiel od cudzincov, neunúvali uvádzať.

Spoluorganizátorom nového maratónu je bratislavská radnica, pod ktorú patrí aj Správa rekreačných a telovýchovných zariadení a tá už pol druha desaťročia úspešne usporadúva národný beh Devín - Bratislava. Maratón sa nelogicky natlačil do termínu týždeň pred ním. Neoslovili vás s prosbou o pomoc, pýtali sme sa riaditeľa STARZ Ľubomíra Kadnára. "Nikto s nami vážne nerokoval o spolupráci," odvetil. "Viem si ju predstaviť, no muselo by ísť o spoluprácu rovnocenných partnerov."

Devín je najstaršie slovenské atletické podujatie, City Marathon je v plienkach. Milióny korún, ktoré v premiére na seba nabalil, nie sú samospasiteľné. Jeho organizátorom možno poradiť jediné: menej pompéznosti a viac pokory pri počúvaní pripomienok tých, ktorí s maratónom žijú celý rok, a nie raz za rok.

SkryťVypnúť reklamu

MARIÁN ŠIMO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 331
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 866
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 198
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 556
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 503
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 728
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 578
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu