Londýn 7. apríla (TASR) - Britský súd dnes rozhodol, že bestseller Da Vinciho kód amerického spisovateľa Dana Browna nie je plagiátom. Autor knihy podľa verdiktu nekradol námety z už napísanej knihy Svätá krv a svätý grál od Novozélanďana Michaela Baigenta a Američana Richarda Leigha, ktorí žiadali miliónové odškodné.
Sudca vyššieho súdu Peter Smith zamietol tvrdenia oboch žalujúcich autorov, že Dan Brown porušil ich autorské právo a vo svojom diele Da Vinciho kód "ukradol stavbu" ich vlastnej knihy, ktorú vydali ešte v roku 1982. Žaloba bola zamietnutá.
Brown bol v procese nie ako obžalovaný, ale len ako svedok obhajoby, ktorý mal svojimi výpoveďami pomôcť americkému vydavateľstvu Random House - dcérskej firme nemeckého koncernu Bertelsmann, ktorý dvojica Baigent a Leigh zažalovala kvôli údajnému porušeniu autorských práv. Podľa nich Brown prebral podstatné prvky svojho náboženského trileru z ich vlastnej faktografickej knihy bez ich súhlasu.
Brown vyjadril s verdiktom spokojnosť a uviedol, že cíti zadosťučinenie tak z osobného, ako aj z profesionálneho hľadiska. Podľa neho rozhodnutie súdu len potvrdilo, že obvinenia žalujúcej strany boli absolútne neopodstatnené. "Dodnes som v úžase, že autori tú žalobu vôbec podali," vyjadril sa Brown po vynesení verdiktu a dodal, že už sa nemôže dočkať, keď sa opäť vráti k písaniu.
Da Vinciho kód je jedným z najúspešnejších románov všetkých čias. Predalo sa ho viac ako 40 miliónov výtlačkov a preložili ho do desiatok jazykov na celom svete. V polovici mája sa chystá do kín hollywoodsky film s rovnomenným názvom, v ktorom si hlavnú postavu zahrá Tom Hanks.
V románe Da Vinciho kód, ako aj vo Svätej krvi a svätom gráli sa predkladá myšlienka, že Ježiš mal dieťa s Máriou Magdalénou. Tá údajne po jeho ukrižovaní ušla do Francúzska a jej potomkovia žijú dodnes. Knihy zároveň stotožňujú Máriu Magdalénu so Svätým grálom.